besikte.com loading
Yükleniyor...
Arama Kriterleriniz


Koltuk Değneği , Baston

Koltuk değneği, herhangi bir rahatsızlık nedeniyle bir insanın hareketleri kısıtlandığında gövde ve kollardan alınan kuvvetle bacaklara yardımcı olmak için kullanılan gerecin adıdır. Koltuk altından veya ön koldan destek alan modeller olmak üzere başlıca iki tip koltuk değneği vardır. Koltuk değneği bilek burkulması, ayak- bacak kırıkları, diz ameliyatları sonrası kullanımına ihtiyaç duyulur. Koltuk değneği, ayak- bacak problemleri sonrası daha rahat yürüme sağlamak ve iyileşme süresini kısaltmak, vücudun ayağa binen yükünü azaltmak maksatlı tasarlanmıştır.


Koltuk değneğinin bazı rahatlatıcı fonksiyonları vardır. Koltuk değneği kullanarak yere daha sağlam basıp denge artırılabilir. Ayak- bacak yaralanması veya ağrısı, kas zayıflığı, yürüme bozukluğu olanlarda koltuk değneğinden faydalanarak daha dengeli bir şekilde yürüme imkânına sahip olurlar. Koltuk değneğini kullanırken bacaklara yük binmemesi için yükün çoğunluğu kollara verilmektedir. Yeterli derecede kol kuvvetinin olması ve denge koordinasyonunun sağlanması koltuk değneği kullanımını kolaylaştıracaktır.

Koltuk değneğinin kullanım amacı kişinin yürümesini kolaylaştırmaktır. Bazen geçici bazen kalıcı ayak ve bacak problemleri sonrasında yürüme sorunları yaşayabilirsiniz. Koltuk değnekleriyle hayatınızı daha rahat idame ettirme şansınız olacaktır. Geçici hasarların iyileşmesini hızlandıracaktır. İlk kullanımda koltuk değneği kullanımı çok zor gelebilir fakat zaman içerisinde koltuk değneğini nasıl kullanacağınızı öğrendiğinizde koltuk değneğinin kullanımı da daha kolay olacaktır. Değneğin üst ucu koltuk altından 3-4 santim aşağıda olmalıdır. El tutma yeri kalça eklemi hizasında olmalıdır. Dirsekler bir miktar kıvrık olmalıdır. Koltuk değneği ellerle kullanılır. Koltuk altına baskı yapmamalıdır.

Koltuk değneği kullanımı ile ilgili birkaç ipucu öğrenerek daha rahat kullanım sağlayabilirsiniz. Koltuk değneklerini ayağa kalkarken, oturmuş durumdayken koltuk altından çıkarıp elle tutmak omuzların incinmesini önleyecektir. Değneklerle merdiven çıkarken bir el trabzandan tutmalı diğer el ile değnek kullanılmalıdır. Yukarı çıkarken adım sıralaması, sağlam ayak önden, problemli ayak arkadan, en son değnek kullanılır. Merdiven inerken tam tersi yapılır. Önce değnek, sonra sorunlu ayak, sonra sağlam ayak kullanılır. Koltuk değnekleri altındaki lastik pabuçlar kaymayı önlemek için dizayn edilmiştir. Koltuk değneklerinin yüksekliği kişinin boyuna göre ayarlanabilir.

Baston yürürken dayanmaya yarayan ağaç veya metalden yapılan araçtır. Yaşlılık ve rahatsızlık gibi nedenlerle kullanıldığı gibi bazı kimseler tarafından aksesuar olarak da kullanılabilir. Baston yürüme zorluğu olan kişilerde kullanılan bir yardımcı araçtır. Yürüme bozukluğunun çeşitli sebepleri olabilir. Denge kaybı, kas kuvveti ya da eklem problemlerine bağlı sıkıntılar, yaşlılıktan kaynaklı dizlerdeki problemler baston kullanımını gerektirebilir. Denge kaybı hafif yaralanmalar ve bacaktaki zayıflıklarda baston kullanımı yürümeyi kolaylaştırır. Görme ve işitme problemi yaşayan insanlarda hayatlarını kolaylaştırabilmek için bir baston yardımı ile yaşayabilirler.

Dört ayaklı dengeli baston, kolların ciddi manada yük taşıması gerektiği durumlarda bu baston çeşidi tercih edilir. Bir diğer ismi yürüteçtir. Walkerda denilir. Daha çok kalça ve diz protez ameliyatları sonrası kolay yürüyebilmek ve dengeyi sağlayarak düşmemek için tercih edilir. Eller yardımı ile yürüteç ileri atılır sonra sorunlu bacak ve arkasından sağlam bacak ileri doğru adım atılarak yürüme işlemi gerçekleştirilir. Yürüteçler ameliyat sonrası kullanıldığı gibi yaşlılıkta veya bacak kaslarında ki zayıflıklarda dengeyi koruyabilmek için de kullanılabilir.

Baston mu kullanılmalı yürüteç mi?

Baston mu kullanacaksınız yürüteç mi kararsız kaldıysanız hasta kişide yapacağınız küçük bir test size fikir verecektir. Yürürken hastanın tek elinden tuttuğunuzda daha kolay yürüyebiliyorsa baston kullanımı yeterlidir. Ancak yürürken iki elinden tutmanız gerekiyorsa mutlaka yürüteç kullanmanız gerekecektir.

Evde baston ve yürüteç kullanımında dikkat edilmesi gereken konular

Evde yürümeye yardımcı bir cihaz kullanıyorsanız küçük ve kayan halıları kaldırmanızı tavsiye ederiz. Ayağınızın altından halı kaydığında düşme olasılığınız yüksektir.

Islak zeminlerde yürürken dikkatli olmalısınız. Banyo gibi yerlerde kayan bir halı kullanabilirsiniz veya zemin ıslandığında mutlaka kurulamalısınız.

Evde yerde bulunan elektrik kablosu, telefon teli gibi ayağınızın takılabileceği eşyaları kaldırmalısınız. Halının üzerinde küçük eşyalar, oyuncak gibi malzemeler bulundurmamalısınız. Farkına varmadan üzerine basarak düşebilirsiniz. 

Devamını Oku