besikte.com loading
Yükleniyor...
Arama Kriterleriniz


Lens Solüsyon ve Kapları

Lens solüsyonu ve kapları kontakt lenslerin güvenli ve sağlıklı bir şekilde saklanmasını sağlar. Kontakt lens, kornea ve sklera gibi gözün dış yüzeyi üzerine yerleştirilebilen, kırma kusurlarını düzeltme veya tedavi edici amaçlarla kullanılabilen protezlerdir. Göz problemi yaşayan insanlar gözlük kullanmak istemediklerinde kontakt lensler ile yaşam kalitelisini artırabilirler.


Göz insanın en önemli organlarından bir tanesidir. Göz sağlığını korumak için özen gösterilmesi gerekir. Eğer herhangi bir görme problemi varsa mutlaka bir doktora başvurarak kontrol ettirmek gerekir. Zamanında müdahale göz sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır. Görme probleminiz varsa gözlük veya lens kullanarak sorununuzu kolayca çözebilirsiniz. Bir çok insan lens konusunda tereddüt yaşayabilir. Oysa gelişmiş ülkelerin çoğunda lens kullanım oranı yüksek. Kontakt lenslerin bakımını ve gerekli temizliği yaptığınızda hiç bir problem yaşamazsınız. Sadece kontakt lensleri kullanırken biraz daha özenli davranmanız gerekir. Lens solüsyonu ile kontakt lenslerinizin bakımını ihmal etmemeniz gerekir. Aksi takdirde kontakt lens komplikasyonları ile karşılaşabilirsiniz.

Lens solüsyonu nedir ve ne işe yarar?

Lens solüsyonu içerisinde farklı dezenfekte eden maddeler barındıran, normal sudan farklı bileşenler sahip olan bir sıvıdır. Lens solüsyonunu amacı, lensin kullanırken edindiği mikroorganizmalardan arındırılmasıdır. Bir diğer deyimle lens solüsyonları lenslerin üzerindeki bakterileri temizleyerek lensin bakımını yapar ve uzun süre kontakt lensin bozulmasını engeller. Lensler ıslak kalmalıdır. Kurutan lensler gözleriniz için zararlı olabilir. Kontakt lenslerinizin bakımını düzenli bir şekilde yaparsanız göz sağlığınızı da korumuş olursunuz. Lens solüsyonları içerisindeki bileşenler sayesinde lensin üzerindeki bakterileri temizleyerek bir sonraki kullanıma hazır hale getirir. Lensler ile uyumak doğru değildir. Bu yüzden her gece uyumadan önce lenslerinizi çıkararak dezenfekte etmelisiniz. Yapılan bazı yanlışlardan bir tanesi lensleri normal suda bekletmektir. Normal su saf su olsa bile lens solüsyonunun yerini tutmaz. Su kontakt lenslerinizi temizlemek için yeterli özelliğe sahip değildir. Bu yüzden mutlaka lens solüsyonu kullanmanız gerekir. Kısaca Özetleyecek olursa;

Lens solüsyonu gözlerinizin biyolojisinden esinlenilerek üretilmiştir.

Göz gibi çalışır, gözde bulunan nemlendiriciyi kullanır. Yararlı gözyaşı proteinlerin aktif tutar.

Sağlıklı göz yaşının pH değerine eşittir.

Temizler ve mikroplardan arındırır.

Sabit kaldığınız evinizde lenslerinizin bakımını yapmak zor olmaz. Ancak farklı bir ortamda kalmanız gerektiğinde lens solüsyon suyunu taşımanız zor gelebilir. Böyle bir durumda lens kapları imdadınıza yetişir.

Lens kapları nedir ve ne işe yarar?

Lens kapları kontakt lensinizi saklamak ve temiz tutmak için güzel bir alternatiftir. Lens solüsyonları genellikle 300 ml şişelerde satılır. Her gittiğiniz yere bu şişeyi taşımakta zorlanabilirsiniz. Lens kapları lenslerinizi güvenli ve sağlıklı bir şekilde saklamanızı sağlayacak ürünlerdir. Lens kabına bir miktar lens solüsyon suyu ekleyerek lenslerinizi koruma altına alın. Birbirinden şık ve eğlenceli tasarımları ile çantanızda küçücük bir yer kaplayarak size taşıma kolaylığı sağlayacaktır. Lens kapları ile hem lenslerinizi hemde göz sağlığınızı gerektiği gibi koruma imkanına sahip olursunuz. 

Devamını Oku