besikte.com loading
Yükleniyor...
Arama Kriterleriniz


Şeker Diyabet Ölçüm Ürünü

Kan şekeri seviyesi hakkında doğru bilgi edinmek, diyabet hastaları için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, doğru bilgi veren, kullanım ömrü uzun ve kaliteli bir kan şekeri ölçüm cihazına sahip olunması gerekmektedir.

Şeker ölçüm cihazı nedir ve ne işe yarar?


Kan şekeri ölçüm cihazları, diyabet hastalarının olmazsa olmazlarındandır. Şeker ölçüm cihazları, kandaki şeker, yani glikoz miktarını ölçmek için kullanılmaktadır. Glikoz, vücudun enerji kaynağı olarak kullandığı bir şekerdir. Glikozu kişiler, yedikleri yemeklerden alırlar. Şeker hastalığı olmayan kişilerde glikoz miktarı vücut tarafından dengelenir. Şeker hastası olan kişilerin vücutları kandaki glikoz miktarını dengeleyemediği için bu kişiler doktor kontrolünde olmalı, kan şekerlerini düzenli olarak ölçmeli, özel diyetler uygulamalı, eğer gerekiyorsa ilaç kullanmalıdırlar.

Şeker ölçüm cihazları sadece diyabet hastalarının kullanacağı bir ürün değildir. Tip 1 ve tip 2 diyabet hastalarının yanında hastalık riski olan kişilerin de günlük olarak kan şekeri seviyelerini ölçmeleri gerekir. Her gün bir sağlık kuruluşuna gidip ölçüm yaptırmak zahmetli bir iştir. Doktorun tavsiyesi ile birlikte şeker ölçüm cihazı alarak kullanım talimatlarını uygulayarak kan şekeri oranını kendiniz ölçebilirsiniz.

Şeker ölçüm cihaz çeşitleri

Kan şekeri ölçümü hem Tip 1 hem Tip 2 diyabet hastaları için zorunlu bir testtir. Genellikle parmak ucundan alınan kanla ölçüm yapılır. Özellikle de Tip 1 diyabeti olan ve yoğun tedavi gören hastalarda kan şekerinin sık sık takip edilmesi gerekiyor. Şeker ölçüm cihazlarında en sık kullanılan yöntem kişiden kan örneği alınarak yapılan ölçümdür. Parmak delinerek bir damla kan örneği alınır ve şeker ölçüm cihazının şeridine damlatılır. Kısa bir süre sonra sonuç alınır. kan şekeri ölçümü yapıldıktan sonra gerekirse müdahale edilebilir.

Bir diğer şeker ölçüm cihazı sensörlü cihazlardır. Diyabetle yaşamak zorunda olanların canını en çok sıkan uygulamalardan biri de kan şekerini ölçmek için parmaklarının delinmesidir. Çok ciddi acı duyulmasa bile günlük şeker takibi yapılması açısından sürekli parmaklarının deliniyor olması insanlara acı veriyor. Özellikle çocuklarda diyabet sorunu varsa parmakların delinmesi çok daha fazla rahatsızlık verici oluyor. Kolun bir bölümüne takılarak vücudun kan şekeri ölçümünü yapan cihazlar parmak delmeden ölçüm yaptığı için kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlıyor.

Yeni teknoloji en iyi şeker ölçüm cihazı ve diyabet ölçüm cihazları, diyabet öncesi ve Tip 2 diyabeti olan kişilerde acısız bir şekilde parmaktan kan almaya gerek duymadan şeker seviyelerini daha sık kontrol imkanı sağlamaktadır. Yeni teknoloji şeker ölçüm cihazları anlık olarak şeker ölçümü yapılabilmesine de imkan sağlıyor.

Şeker ölçüm cihazının faydaları

Şeker ölçüm cihazını kullanarak komplikasyonlardan zarar görmeden şekerinize müdahale edebilirsiniz.

Şeker ölçüm cihazı kullanılan diyabet ilaçlarının doz ayarını kolaylaştırır. Evde izlediğiniz kan şekeri sonuçlarınıza göre doktorunuz kan şekeri düşüklüklerini ve yükselmelerini, bunların ortaya çıkış zamanlarına göre değerlendirerek tedavinizi çok daha iyi planlayabilir. Daha güvenli ve rahat bir yaşam sağlar.

Kan şekeri ölçüm cihazınızı yanınıza alarak rahatça seyahat edebilirsiniz, gideceğiniz yerin yakınında kan şekeri ölçümü yapabilen bir yer aramanız gerekmez. Böylece kendinizi daha güvende hissedersiniz. Kan şekeri kontrolü daha iyi sağlanarak uzun dönemde oluşabilecek kronik komplikasyonların azalmasını sağlar. Şeker yüksekliklerinizi daha yakından ve sık takip edebileceğiniz için, erken müdahale ve tedavi sayesinde ileride oluşabilecek risklerden (retinopati, nöropati) korunmuş olursunuz. Yaşam kalitesi artar, hastaneye yatış nedenleri azalır.

Hastaneye yatış nedenleri arasında hiperglisemi komaları, hipoglisemi koması, kronik komplikasyonlar yer almaktadır. Bu komplikasyonlar size ve ailenize maddi-manevi zarar verir. Evde kendinizi yakından takip etmeniz bu tür sorunlarınızı önemli ölçüde azaltacaktır.

Kan Şekeri Ölçümü Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kan şekeri ölçümü için test çubukları (strip) kullanılır. Ölçüm cihazına yerleştirilen test çubuğuna bir damla kan damlatılır (Bazı cihazlarda test çubuğuna kan damlatıldıktan sonra cihaza yerleştirerek ölçüm yapılır, ya da test çubuğu parmak ucundaki kanı gerektiği kadar çeker). Bu tamamen cihazınızın kullanım özelliğine bağlıdır. Bir süre beklenir ( bu süre yine cihazınızın özelliğine göre farklılık gösterir ).

Ölçüm sırasında ellerin temiz olmasına dikkat edilmelidir (ellerinizde şeker sonucunu etkileyebilecek kimyasal bir madde veya şekerli bir gıda artığı olabilir).Delme işleminden sonra parmağınızdan gelen ilk damla kan kuru bir pamukla silinmelidir. Test çubuklarının üzerindeki kod numaraları cihazdakiyle aynı olmalıdır. Aksi takdirde yanlış sonuç alabiliriz. Test çubuklarının bulunduğu kutu ısı, ışık ve nemden korunmalıdır. Son kullanma tarihi geçmiş test çubuğu yanlış sonuç verebileceğinden kullanılmaz. Ölçüm sonuçları mutlaka kaydedilmelidir. Belirli aralıklarla cihazın temizliğinin ve bakımının yapılması sağlanmalıdır.

İnsülin taşıma çantası nedir ve ne işe yarar?

Diyabet hastalarının en büyük problemlerinden bir tanesi de kullandıkları insülünleri muhafaza etmek de zorlanmalarıdır. Belirli saatlerde yaptıkları insülinlerin bozulmaması için buzdolabında saklamaları gerekir. Dışarıda bir işleri olduğunda veya seyahate çıkmaları gerektiğinde bir buz kalıbı ile dolaşmaları gerekir. Bu durum oldukça yorucu ve can sıkıcıdır. İnsülin taşıma çantası termos özelliği ile belirli bir saate kadar ünsülinlerin bozulmadan muhafaza edilmesini sağlar. Suya ve ısıya dayanıklı kumaşı, çift taraflı fermuar özeliği kullanım kolaylığı sağlar. İnsülin taşıma çantası sayesinde İnsülin lerinizi bozulmadan Çantanızda taşıyabilirsiniz.

Devamını Oku