0-18 Kg Oto koltuğu

Kullandığınız araçların bir kazaya karışma olasılığı her zaman vardır. Siz bütün kurallara uysanız bile karşınızda arkanızdan gelen sürücülerin hatası yüzünden bir kaza yapabilirsiniz veya yol şartları ve kötü hava koşulları kaza yapmanıza sebep olabilir. Bu noktada emniyet kemerinin birçok kişinin hayatını kurtardığını biliyoruz. Bazı yetişkinler emniyet kemeri takmaktan hoşlanmıyorlar kullandıkları arabanın sinyal vermemesi için de bazı aparatlar takarak emniyet kemer sinyal sesini kapatıyorlar. Bu sakıncalı davranışla kendi hayatlarını tehlikeye attıkları gibi çocuklarının da hayatını tehlikeye atarak kötü örnek oluyorlar. Çocuklar ebeveynlerini taklit ederek öğrenirler ve hayatlarına büyüklerine göre yön verirler. Oysaki emniyet kemeri insanların hayata bağlar. Birçok kez duymuşuzdur kaza yapanlardan "araba pert oldu Allah'tan ki kemerim takılıydı burnum bile kanamadı" gibi sözleri. Tabii emniyet kemeri takmak bu kadar önemliyken gözümüzden sakındığımız minik yavrularımızı araç içindeki emniyet tedbirleri ile korumamız mümkün olmayacak. Araç içindeki emniyet tedbirleri yetişkinler için düzenlenmiştir. Bebeklerin güvenliği için mutlaka bir oto koltuğu almalısınız. Yeni doğduklarında kullandığınız araç tipi ana kucağı 9-12 aya kadar kullanılabilir. Bebeğiniz büyüyüp hareketlenmeye başladığında oto koltuğunu değiştirmeniz gerekir. Bebek ve çocukların 3-4 yaşına kadar kullanabilecekleri 0-18 kg oto koltuklarını tercih etmeniz gerekecektir. Bu oto koltuğunu isterseniz doğumdan itibaren kullanabilirsiniz. Yatış pozisyonu ayarlanarak bebeğinizi yerleştirebilirsiniz. Ancak yeni doğan bebeklere uygun ana kucakları ilk zaman daha kullanışlı olacaktır.


Ben düşük hızda araç kullanıyorum, dikkatli kullanıyorum, bebeğimi kucağında sıkıca tutarım, bir şey olmaz diye düşünmeyin 50 kilometre hızla giderken yaptığınız bir kazada kucağınızda ki bebeğiniz de aynı hızla fırlayabilir ve zarar görebilir. O yüzden kısa mesafelerde bile bebeğinizi oto koltuğuna oturtarak emniyet kemerini bağlamalısınız. Siz trafikte dikkatli bir sürücü olsanız bile kural ihlali yaparak kazaya sebep olan bir çok sürücü ile karşılaşabilirsiniz.

Oto koltuğu alırken nelere dikkat edilmesi gerekir kısaca bir göz atalım.

Oto koltuğu alırken bebeğinizin kilosuna göre seçim yapmalısınız. Emniyet kemer sisteminin olması çok önemlidir. 5 noktalı emniyet kemer sistemi ile çocuğunuz her zaman daha güvende olacaktır oturma ve sırt dayama kısmınında extra pedli minderlerinin olması ve uyuduğunda bebeğin başının sağ sola düşüp boynunun ağrımaması için baş dayama desteğinin olması bebeğinizin konforu için önemlidir. Bebek uzun süre oturmak zorunda kaldığı seyahatlerde rahat etmezse bir daha oto koltuğuna oturmak istemeyebilir ve size de zorluk çıkartır. Bu yüzden bebeğinizin rahat edebileceği bir oto koltuğu seçmelisiniz.

Bebeğinize uygun seçtiğiniz oto koltuğunun otomobilinize de uyan bir model olduğundan emin olmalısınız. Kurulumu pratik sizi yormadan monte edebileceğiniz bir ürün olması hayatınızı kolaylaştıracaktır. İsofix desteği olan ürünlerin kurulumu daha kolay ve güvenlidir.

0- 18 kilogram arası kullanacağınız bu oto koltuğunu yaklaşık 9 aylıktan 4 yaşına kadar kullanabilirsiniz. Bu yaşlarda çocuklar oturabilir ama güvenli oturma yüzeyine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bu koltuklara çocuk güvenlik koltuğu denir. Bebeğin yüzü öne dönük olarak kullanılmaya başlandığında kemerleri yukarı hareket ettiren kuvvetlendirilmiş delikler vardır. Çocuğu 18 kg ve 90 cm oluncaya kadar yüzü öne dönük kullanımda güvenliğini sağlar.

Gözünüzden sakındığınız minik yavrularınızın güvenliğe her şeyden daha önemlidir. Bebeğinizle birlikte yapacağınız güvenli bir seyahatin vazgeçilmez parçası oto koltuklarını, bebeğinizin boyuna ve kilosuna göre istediğiniz modeli bulabileceğiniz besikte.com sitemizden temin edebilirsiniz. Takipte kalarak kampanyalardan haberdar olabilirsiniz. 

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri