Bebek Ayakkabı Patik

Doğru ayakkabı seçiminin önemi;

Vücudumuzun bütün yükünü ayaklarımız ve ayakkabılarımız çeker. Yer çekiminin etkisi ile bütün ağırlık ayaklardadır. Hareket halinde iken sadece vücudun yükünü taşı akla kalmaz aynı zamanda dengede kalmamız içinde ayaklar büyük önem arz eder. Gün içinde çalışan bireylerin uzun süre ayakkabının içinde kaldıklarını varsayarsak, ayakkabı seçiminin önemi ortaya çıkar.


Ayakkabı seçimi kişiye özel olarak belirlenmelidir. Herkesin ayak yapısı farklıdır. Birine rahat olan bir ayakkabı diğeri için rahatsızlık verebilir. Bazende ayak deformasyonlarından veya genetik sebeplerlerden kaynaklı ayak problemleri olabilir. Ayak problemi olanların doktor kontrolünde ayakkabı almaları gerekir. Ayağınızda ayakkabı kullandıktan sonra ağrı oluşuyorsa ve devam ediyorsa bu ağrı sizi uyarır ve bir uzmana ihtiyacınız olduğunu belirtir. Sözkonusu olunca bu konuda ebeveynler olarak sizin dikkat etmeniz gerekir.

Ayakkabı bir aksesuar değildir. Bebeğin ayak sağlığını etkileyen bir giyimdir. Bebeklerin ayak gelişimleri ilk 3 yaşına kadar gerçekleşir. İçe basma, dışa basma, düz tabanlı olma gibi ayak problemleri çoğunlukla yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanır. Taban gelişimi bu yaşlarda olduğu için bebeğe gelişigüzel bir ayakkabı seçmemek gerekir. Bebeklerin ilk ayakkabıları çok önemlidir. Bebek yürümeye başlaması ile birlikte yere sağlam basacak bir ayakkabıya ihtiyaç duyar. Bebeklerin ayakkabıları bebeğe güven verdiği gibi bir sonraki adımını da destekleyerek bebeği cesaretlendirmelidir. Ayakkabı genellikle bebeğe dışarı çıkarken ihtiyaç olacaktır. Evde bebekler yürürken mümkün olduğunca yalın ayak yürümeleri daha sağlıklıdır. Bebeklerin ayaklarındaki yağ tabakasının fazla oluşu ayak tabanını düz gösterebilir. Yürürken içe basabilirler. Bu durum sizi endişelendirmesin zaman içinde bebeğin ayağı normal şeklini alacaktır.

Bebeklere ayakkabı seçerken ortopedik mi yoksa anatomik mi olmalı?

Bu soru neredeyse herkesin kafasını karıştırıyor. Acaba hangi tarz bir ayakkabı bebeğim için tercih etmeliyim diye düşünürsünüz. Ortapedik ayakkabı bebeğin ayağında içe, dışa basma, parmak ucunda yürüme, herhangi bir yürüme ve basma bozukluğu varsa ortopedi uzmanı tarafından bebeğe özel yaptırılan ayakkabısı. 3 yaşına kadar bebeğiniz ayağı şekillenir. Doktor muayenesi veya kendi gözleminizle farkedip bebeğinizde ayak problemleri olduğu tespit edilirse doktor tavsiyesi ile ortopedik ayakkabı kullanabilirsiniz. Her bebeğin ortopedik ayakkabı kullanmasına gerek yoktur. Anatomik ayakkabılar bebeğin doğası gereği gelişmesine izin veren ve bebeğin ayak gelişimini destekleyen yapıda, bebeğin ayak şekline uyum sağlayan, parmaklarını kolayca hareket etmesine imkan veren ürünlerdir. Bebek ayakkabılarının anatomik özellikte olmasına özen göstermelisiniz.

Bebek ayakkabı çeşitleri nelerdir?

Bebek ilk adım ayakkabıları
bebeğinizin ilk yürümeye başlaması ile birlikte ilk adım ayakkabılarına ihtiyacınız olacak. İlk adım ayakkabıları bebeğinizin ihtiyacına göre, ayak sağlığına zarar vermeden üretilen özel ayakkabıları. Anatomik özellikleri ile bebeğinizin ayak sağlığı korunduğu gibi yürümesine de katkı sağlar.

Bebek patik panduf modelleri bebeklerinize evde kreşte, ana okulunda gönül rahatlığı ile giydirebileceğiniz ürünlerdir. Özellikle kış günlerinde fayans, parke ve seramik bölümler bebeklerin ayaklarının üşümesin neden olur. Pandif ve patikler peluş ve polar malzemeleri ile bebeklerinizin ayağını sıcacık tutar. Üşüyerek hasta olmalarının önüne geçer. Bebeklerin ayakları üşüdüğünde karın ağrısı ve gaz sancısı çekerler. Bu durum hem sizi hem bebeğinizi huzursuz eder. Bebeğinizin ayağına giydireceğiniz patik ve panduflar bebeklerinizin rahat bir şekilde gününü geçirmesine yardımcı olur. Birbirinden güzel ve sevimli panduflar bebeğinizin ayağına çok yakışacak.

Sandalet ayakkabılar yaz günlerinin vazgeçilmez ürünleridir. Kışın çizme ve botların içinde bunalan bebeğinizin ayakları yazın gelmesi ile sandaletler le özgürlüğüne kavuşur. Önü ve arkası açık sandaletler bebeğinizin ayağının hava alarak rahatlamasını sağlar. Bebeğiniz yazın sıcak günlerinde sandaletin rahatlığı ile gönlünce koşup oynar.

Çizme-bot kış aylarında olmazsa olmaz ürünlerdir. Sonbahar kış sezonunda yağmurlu ve karlı havalarda bebeğinizin ayağının üşümemesi için su geçirmez özellikte çizme ve botlar, bebeğinizin ayak sağlığını koruyacaktır. Yazın nasıl ayağın terletmemesi gerekiyorsa kışında ayağının üşümemesi gerekir. Bebeğinizin bitmez tükenmez enerjisi soğuk sıcak dinlemez. Kar yağdığında botlarını, çizmelerini giyerek kar topu oynasın, kardan adam yapsın.

Keten ayakkabılar İlkbahar-yaz sezonunda rahatlıkla giyilebilecek ayakkabılardır. Hem özel günlerde hem günlük kullanıma uygun şık tasarımlı ürünlerdir. Her kıyafetin altına kombinileyebilirsiniz. Keten kumaşın nefes alabilme özelliği kullanım kolaylığı sağlar. Ayakkabının hava geçirgenliğinin olmadı, bebeğinizin ayaklarının terleyerek mantar ve bakteri oluşumlarının önüne geçmesine vesile olur. Böylece bebeğinizin ayak sağlığını korumuş olursunuz.

Spor ayakkabılar yaz kış her mevsim tercih edilen ürünler arasındadır. Gerek spor yaparken gerek günlük kullanımda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Birbirinden sevimli desen ve modellerle, ışıklı taban özelliği ile bebeklerin ilgisini çeken spor ayakkabılar her çocuğun hayalleri arasındadır. Önden cırtlı ve bağcıklı spor ayakkabılar bebeğinizin ayağına tam uyum göstererek rahat etmesini sağlayacaktır.

Deri Ayakkabı modellerin modası hiç bir zaman geçmez. Derinin sağlıklı yapısı ve yumuşak özelliği sayesinde bebeklerinizin ayakları rahat eder. Hem şık hem konfor isteyenlerin tercihi deri ayakkabılar olacaktır.

Babet ayakkabı modelleri düz taban özelliği ve hafif olması ile kızların en çok kullandığı ayakkabı modelleri arasında yer almaktadır. Babet ayakkabının üzerindeki fiyonk, kurdale, çiçek ve sim detaylar sade babet ayakkabılara zarafet katmaktadır.

Bebek terlikleri, yaz, kış, evde, dışarıda rahatlıkla bebeğinize giydirebileceğiniz konforlu ürünlerdir.

Bebek ayakkabısı alırken nelere dikkat edilmelidir?

Doğru büyüklükteki olmasına özen göstermelisiniz. Bebekler ihtiyaçlarını konuşarak dile getiremezler. Ayakkabıyı giydiğinde oldu veya olmadı diyemez. Sizin kontrol etmeniz gerekir. Ayakkabının bebeğin ayağına olduğunu anlayabilmek için, ayakkabının ön kısmına parmağınızla bastırarak bebeğin ayak parmaklarının geldiği yeri tespit edebilirsiniz. Bebeğin parmakları ayakkabının içinde bükülmemelidir. Yarım cm boşluk kalmadı yeterlidir.

Bebeğinize alacağınız ayakkabının genişliğini de kontrol etmelisiniz. Bebeğin ayakları ayakkabının kenarları ile sıfırlanmamalıdır. Topuk testi yaparak ayakkabının bebeğin ayağından çıkmadığına emin olmalısınız.

Bazı aileler bebeklerinin ayakkabıyı daha uzun süre giymeleri için bir numara büyük alırlar. Büyük ayakkabılar bebeğin yürümesini zorlaştırdığı gibi ayak sağlığını da olumsuz etkiler.

Bebek ayakkabısı hafif olmalıdır. Ağır bir ayakkabı ilk zamanlar zar zor yürüten bebeğin güvenini kırar, yürüme hevesini yok eder. Hafif bir ayakkabı bebeğe yürüme kolaylığı sağlar.

Bebek ayakkabılarının esnek olması bebeğin ayak yapısına uyum sağlaması açısından önemlidir. Tabanı yumuşak, bebeğin ayak hareketine göre şekil alan bir ayakkabı bebeğin iskelet kas gelişimini olumlu yönde etkiler.

Kaymaz taban bir bebek ayakkabısı elzemdir. Bebekler yeni yürüdüklerinde dengelerini sağlayamayarak sık sık düşerler. Birde tabanı kayan bir ayakkabı olursa ıslak zeminlerde bebeğin sağa sola kafasını çarpma riski oluşur, düştüğünde bir yerleri kırılabilir.

Kaliteli ve anatomik özelliklere sahip bir ayakkabı bebeğinizin günlerini keyifli bir şekilde yaşamasına olanak sağlar.

Bebek ayakkabı numaraları nasıl tespit edilir?

Bebek ayakkabı ölçüleri; bebeğinizin en uzun parmağı ile topuğu arasındaki mesafe baz alınarak oluşturulmaktadır.

Bu ölçüm sonrasında elde edeceğiniz uzunluk ile aşağıda belirttiğimiz bebek ayak numarası tablosu bilgilerini kullanarak, yavrunuzun ayak numarasına uygun bebek ayakkabısı alabilirsiniz.

Yaş. Ayak boyu. Numara

0-6 ay. 11cm. 17-18 
6-12 ay 1. 2.4cm. 19-20
12-18ay. 14.2cm. 21-22
18-27ay. 15.5cm. 23-24
2-3yaş. 16.5cm. 25-26
4-5 yaş. 17.5cm. 27-28
5-6 yaş. 18.5cm. 29-30
7-8 yaş. 19.5 cm. 30-31

Bebeğinizin ayağına uygun istediğiniz modelde ayakkabıları besikte.com sitemizden temin edebilirsiniz. Takipte kalarak kampanyalardan haberdar olabilirsiniz. 

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri