Bebek İlk Adım Ayakkabısı

Bebeğinizin ilk yürüdüğü anı hayal etmek bile sizi heyecanlandırır. Bebeğinizin minik adımlarını görmek sizin için en büyük mutluluk kaynağıdır. Bebeğinizin ilk defa ayakta dengede duruşu, ilk defa yürümeye başladığı gün hafızanıza kazınır. Bebeğiniz için artık ilk adım ayakkabısı almanın zamanı gelmiştir. Bebeğiniz yokken bile gördüğünüz minik sevimli ilk adım ayakkabılarını sevmekten kendinizi alamazsınız. Bu beğendiğiniz ilk adım ayakkabıları artık sizin bebeğinizin ayağında olacak.


Bebekler ne zaman ayakkabı giymeye başlarlar?

Bebekler yürümeden önce ayakkabıya ihtiyaç duymazlar. Evin içinde patik ve çoraplarla durabilirler. Emekleme döneminde ayağa kalkma denemeleri yaparlar. Kanepelerden tutarak sıralamaya başlar ve yürüme denemeleri yaparlar. Bu süre genellikle bir yaşından sonraya tekabül eder. Bebekler yürümeye başladıklarında ilk adım ayakkabısına ihtiyaç duyarlar. Bebeklerin dengeli yürümesini sağlamak ve ayak sağlıklarını koruyabilecek tarzda bir ilk adım ayakkabısı gerekir.

Bebeklerde ayakkabı seçimi neden önemlidir?

Ayakkabı bir aksesuar değildir. Bebeğin ayak sağlığını etkileyen bir giyimdir. Bebeklerin ayak gelişimleri ilk 3 yaşına kadar gerçekleşir. İçe basma, dışa basma, düz tabanlı olma gibi ayak problemleri çoğunlukla yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanır. Taban gelişimi bu yaşlarda olduğu için bebeğe gelişigüzel bir ayakkabı seçmemek gerekir. Bebeklerin ilk ayakkabıları çok önemlidir. Bebek yürümeye başlaması ile birlikte yere sağlam basacak bir ayakkabıya ihtiyaç duyar. Bebeklerin ilk adım ayakkabıları bebeğe güven verdiği gibi bir sonraki adımını da destekleyerek bebeği cesaretlendirmelidir. Ayakkabı genellikle bebeğe dışarı çıkarken ihtiyaç olacaktır. Evde bebekler yürürken mümkün olduğunca yalın ayak yürümeleri daha sağlıklıdır. Bebeklerin ayaklarındaki yağ tabakasının fazla oluşu ayak tabanını düz gösterebilir. Yürürken içe basabilirler. Bu durum sizi endişelendirmesin zaman içinde bebeğin ayağı normal şeklini alacaktır.

Bebeklere ilk adım ayakkabısı seçerken ortopedik mi yoksa anatomik mi olmalı?

Bu soru neredeyse herkesin kafasını karıştırıyor. Acaba hangi tarz bir ayakkabı bebeğim için tercih etmeliyim diye düşünürsünüz. Ortapedik ayakkabı bebeğin ayağında içe, dışa basma, parmak ucunda yürüme, herhangi bir yürüme ve basma bozukluğu varsa ortopedi uzmanı tarafından bebeğe özel yaptırılan ayakkabıdır. 3 yaşına kadar bebeğiniz ayağı şekillenir. Doktor muayenesi veya kendi gözleminizle farkedip bebeğinizde ayak problemleri olduğu tespit edilirse doktor tavsiyesi ile ortopedik ayakkabı kullanabilirsiniz. Her bebeğin ortopedik ayakkabı kullanmasına gerek yoktur. Anatomik ayakkabılar bebeğin doğası gereği gelişmesine izin veren ve bebeğin ayak gelişimini destekleyen yapıda, bebeğin ayak şekline uyum sağlayan, parmaklarını kolayca hareket etmesine imkan veren ürünlerdir. Bebek ilk adım ayakkabılarının anatomik özellikte olmasına özen göstermelisiniz.

Kız bebek ilk adım ayakkabıları yandan lastikli, bağcıklı ve cırtcırtlı şekilde tasarımları ile size kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Beyaz, kırmızı, pembe ve mor renk ayakkabılar kız bebekler için daha çok tercih edilen ürünlerdir. Kız bebeklerin ayakkabıları erkek bebek ayakkabılarına göre daha süslüdür. Ancak kız bebeklerde ilk adım ayakkabılar tasarlanırken bebeklerin koparabileceği aksesuarlar kullanılmaz. Kız bebek ayakkabılarının aksesuarları fiyonk, kurdela, yıldız gibi geometrik desenler dikişle sağlam bir şekilde tutturulur ki bebekler kopararak boğulma tehlikesi yaşamasın. İlk adım ayakkabılarında yazlık sandaletler, spor ve deri ayakkabılar bebeğin bileğini kavrayacak şekilde üretilmiştir.

Erkek bebek ilk adım ayakkabıları cırtcırtlı ve bağcıklı tarzda dizayn edilmiştir. Mavi, lacivert, gri, siyah renkler erkek bebekler için daha çok tercih edilir. Erkek bebek ilk adım ayakkabıları kız bebeklerin ki kadar süslü ayrıntılar içermese de, deri püskül, geometrik şekiller, çizgi detayları ile renklendirilmişlerdir.

Bebek ilk adım ayakkabıları seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Doğru büyüklükteolmasına özen göstermelisiniz. Bebekler ihtiyaçlarını konuşarak dile getiremezler. Ayakkabıyı giydiğinde oldu veya olmadı diyemez. Sizin kontrol etmeniz gerekir. Ayakkabının bebeğin ayağına olduğunu anlayabilmek için, ayakkabının ön kısmına parmağınızla bastırarak bebeğin ayak parmaklarının geldiği yeri tespit edebilirsiniz. Bebeğin parmakları ayakkabının içinde bükülmemelidir. Yarım cm boşluk kalması yeterlidir.

Bebeğinize alacağınız ilk adım ayakkabısının genişliğini de kontrol etmelisiniz. Bebeğin ayakları ayakkabının kenarları ile sıfırlanmamalıdır. Topuk testi yaparak ayakkabının bebeğin ayağından çıkmadığına emin olmalısınız.

Bazı aileler bebeklerinin ayakkabıyı daha uzun süre giymeleri için bir numara büyük alırlar. Büyük ayakkabılar bebeğin yürümesini zorlaştırdığı gibi ayak sağlığını da olumsuz etkiler.

Bebek ilk adım ayakkabısı hafif olmalıdır. Ağır bir ayakkabı ilk zamanlar zar zor yürüten bebeğin güvenini kırar, yürüme hevesini yok eder. Hafif bir ayakkabı bebeğe yürüme kolaylığı sağlar.

Bebek ilk adım ayakkabılarının esnek olması bebeğin ayak yapısına uyum sağlaması açısından önemlidir. Tabanı yumuşak, bebeğin ayak hareketine göre şekil alan bir ayakkabı bebeğin iskelet kas gelişimini olumlu yönde etkiler.

Kaymaz taban bir bebek ayakkabısı elzemdir. Bebekler yeni yürüdüklerinde dengelerini sağlayamayarak sık sık düşerler. Birde tabanı kayan bir ayakkabı olursa ıslak zeminlerde bebeğin sağa sola kafasını çarpma riski oluşur, düştüğünde bir yerleri kırılabilir.

Kaliteli ve anatomik özelliklere sahip bir ayakkabı bebeğinizin ilk adımlarını keyifli bir şekilde yaşamasına olanak sağlar.

Bebek ilk adım ayakkabıları birbirinden güzel modelleri ve seçenekleri ile kız ve erkek bebeklere özel tasarımları ile uygun fiyat ve kampanyalarla besikte.com adresinde sizleri bekliyor. Takipte kalarak kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

Vicco İlkadım Deri Sandalet 907.Z.070 Beyaz / 19
Ürün Seçenekleri

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri