Bebek Kangurusu

Bebek kangurusu dendiğinde sizde bazı çağrışımlar uyanabilir. Evet tam tahmin ettiğiniz gibi. Bebek kangurusu ismini bir hayvandan esinlenerek almıştır. Kanguru, yavrusunu karnındaki cebinde taşır. Bebek kanguruları da annelerin bebeklerini kucaklarında veya sırtlarında rahat taşıyabilmeleri için üretilen bir üründür.


Bebekler 9 ay anne karnında yaşar. Plasenta ile anneye bağlıdır. Doğduktan sonra dış dünyaya uyum sağlayana kadar bir süre daha annelerinin kucağından ayrılmak istemezler. Anne kucağı susturucu gibidir. Bebek annenin kokusunu tanır ve onunla sakinleşir. Annesiyle birlikteyken kendini güvende hisseder. Ancak bebeğinizi sürekli kucağınızda taşıyamazsınız. Bebeklerin kiloları az olsa bile bir müddet sonra size ağır gelmeye başlar ve yorulursunuz. Bebek kangurusu sizin için güzel bir taşıma alternatifi oluşturur.

Evde iş yaparken bebeğinizle ilgilenemezsiniz. Bebeğiniz huzursuzlanabilir ağlar. Bebekler sürekli ilgi isterler. Hem iş yapıp hem bebeğinizle ilgilenebilmeniz için bir bebek kangurusuna ihtiyacınız olacak. Bebek kangurusuna ile bebeğinizi kucağınızda taşırken iki elinizde boşta kaldığı için yemeğinizi yapıp mutfağınızı toparlayabilirsiniz. Bebeğiniz sizin sıcaklığınızı ve kokunuzu hissederek rahatlarken sizde günlük rutin işlerinizi halletmiş olacaksınız. Sadece evde değil dışarıda gezerken veya kısa işlerinizi halletmek için çıkarken bazen kucakta taşımak veya bebek arabasını çıkarmak zor gelebilir. Bebek kangurusu ile bebeği taşımak daha pratik olabilir. Çünkü minik bebekler daima anneleriyle birlikte olmaktan huzur duyarlar.

Bebeğiniz yeni doğduğunda doktorunuzun sizi taburcu ederken söylediği ilk şey bebeği doğru pozisyonda taşımaya özen gösterin olacaktır. Bebeklerin kas ve iskelet sistemleri henüz gelişmemiş olduğu için kucağa alırken bel ve boynunu destekleyerek almamız ve taşımamız gerekir. Bebekler yeni doğduklarında kafalarını tutamazlar. Siz desteklemezseniz kafası ani bir hareketle geriye doğru giderek boynunun zedelenmesine ve hasar görmesine sebep olur. Yeni doğan bebekler oturamazlar. Bel desteğine ihtiyaç duyarlar. Bebeğinizi sürekli doğru pozisyonda tutayım derken bu defa sizin boynunuz ve beliniz tutulabilir. Bebek kangurusu bebeği doğru pozisyonda tutmanızı sağlayarak hem bebeğinize hem size kolaylık sunar. Bebeği taşımanın en kolay ve en güvenli yollarından biri de bebek kangurularıdır.

Bebek kangurusu doğumdan itibaren kullanıldığı gibi 6.aydan itibaren de kullanılan modelleri vardır. Bebekler kanguruda 3 farklı şekilde taşınabilir.

  • Bebeğin yüzü anneye dönük şekilde, genellikle 3 aylığa kadar bu şekilde bebekler ve anneler daha rahat ederler.
  • Bebeğin yüzü dışarıya dönük şekilde, bebek biraz büyüyüp dış dünyayı keşfetmeye başladığında etrafı seyretmek bebeğe iyi gelecektir.
  • Bebeği anne sırtında taşımak, bebeklerin oldukça hoşuna giden bir taşıma şeklidir. 6 aydan sonra dilerseniz bebeğinizi sırtınızda da taşıyabilirsiniz.


Bebek kangurusunu alırken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus vardır. Bunlar;

Bebek kangurusu bebeğin ergonomisine uygun şekilde üretilmeli. Kanguruda bel ve boyun desteğinin mutlaka olması gerekir. Minik bebeklerinin kanguruda ki bel ve baş desteği sayesinde güvenle taşınır. Kangurunun oturma kısmının düzgün olması, bacaklarının M şeklinde aşağıya doğru sarkması gerekir. Bebek kangurusunu alt destek aparatının da olması gereklidir. Minik bebeklerin ciltleri çok hassastır. Tenlerine temas eden herşeyin sağlıklı ve özel olması gerekir. Aksi halde cildinde kızarıklık ve tahriş olur. Bebek kangurularının kumaşları da pamuktan üretilmiş nefes alabilen kumaşlar olması bebeğin sağlığı açısından faydalıdır. Kanguru kumaşının yıkanabilir ve silinebilir kumaştan üretilmesi hijyen sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca pamuktan üretilen taşıma askılarının ağırlığı vücuda dağıtarak ağırlığın hafiflemesini sağlar. Böylece sizde bebeğinizi yorulmadan taşırsınız.

Bebek Kangurusu Nasıl Kullanılır? 

Bebek kangurusunun önce bel kısmını takın. Daha sonra bebeği kanguruya oturtun ve kol kısımlarını geçirin. Bebeğin düzgün bir şekilde oturduğundan emin olduktan sonra arkadaki klipsi kapatın. Baş destek kısmı bebeğin kafasının geriye gitmesini engelleyerek bebeğinize güvenle taşımanıza yardımcı olacaktır. Artık bebeğiniz ile bir bütünsünüz. İstediğiniz yere rahatlıkla bebeğinize taşıyabilirsiniz. 

Sevi Bebe Bebek Taşıma Şalı - Bordo
Ürün Seçenekleri
Mycey Yan Taşıma / Sling - Mambo Red (Kırmızı)
Ürün Seçenekleri
Sevi Bebe Pratik Yanguru - Lacivert
Ürün Seçenekleri
Sevi Bebe Destekli Giymeli Sling - Gri
Ürün Seçenekleri
Sevi Bebe Pratik Bebe Sling Lacivert
Ürün Seçenekleri
Sevi Bebe Bebe Kanguru - Bordo
Ürün Seçenekleri
Babyhope BH-4040 premium Bebe Kanguru - Kırmızı
Ürün Seçenekleri
Sevi Bebe Oturaklı Bebe Kanguru - Lacivert
Ürün Seçenekleri

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri