Bebek Yastığı

Bebeklerde uykunun önemi

Büyük bir heyecanla beklediğiniz bebeğiniz artık yanınızda. Onun sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi için elinizden gelen her şeyi yapmaya hazırsınızdır. Bütün ihtiyaçlarınızı ikinci plana atarak bebeğinize öncelik verirsiniz. Bebeklerin sağlıklı bireyler olabilmeleri için belirli aşamalardan geçmeleri gerekir. Bu aşamaların en başında uyku düzenleri gelir. Sağlıklı bir uyku uyuyan bebeğin gelişimi de düzgün olur. Bebekler yeni doğduklarında günlerinin çoğunu uyuyarak geçirirler. Bebekler için uyku en az yemek yemek, su içmek kadar hayati bir konudur. Bebekler anne karnında tamamlanmamış gelişimlerini tamamlayabilmek için uyurlar. Özellikle kesintisiz bir gece uykusu bebeğin gün boyu öğrendiklerini sıraya koyması, zihnine yerleştirmesi gibi konular açısından önemlidir. Bebek uyku esnasında yeni öğrendiklerini zihnine kazır ve daha sonra bu öğrendiklerini uygun yerlerde hatırlayarak buna göre davranır. Bu bakımdan zihinsel gelişimi için iyi bir uykunun bebekler için büyük yararı bulunmaktadır. Uyku, 0-3 yaş bebekler için beyin gelişiminde hayati öneme sahiptir. Kaliteli bir uyku bu yüzden bebekler için oldukça önemlidir.


Bebeğin kaliteli bir uyku uyuyabilmesi için uygun ortamın sağlanmış olması gerekir. Bebeğin yumuşak kasları gelişmemiş olduğundan bebeğin yattığı yerin bunlara göre ayarlanması çok önemlidir. Çünkü bebekler hassas bir cilt ve yumuşak bir omurgaya sahip olmasının yanı sıra hareketlerini de kontrol edebilecek durumda değillerdir. Bu sebeple bebeğin yattığı yatağın, yastığın bebekler için uygun olmasına dikkat etmek gerekir.

Bebek Yastığı nasıl olmalıdır?

Güvenli bir yastık seçimi bebeğinizin uyku kalitesini artıracaktır. Uyku esnasında karşılaşılan problemleri engellemek için bebeğinize uygun sağlıklı bir yastık seçimi tercih etmelisiniz. Öncelikle seçeceğiniz yastık bebeğinizin başını desteklemeli, bebek yastığının doğru malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin narin cildinin tahriş olmaması açısından son derece önemli olan malzeme seçiminde en büyük görev anne ve babalara düşüyor. Bebeğiniz için en uygun ve doğal malzemeli yastıkları seçmelisiniz. Terletmeyen yastık demek bebeğiniz için sağlıklı ve konforlu bir uyku demektir. Seçtiğiniz yastığın bebeğinizi terletmemesi gerekir. Bebeğin ilk yastığının ince ve yumuşak olmasına özen göstermelisiniz. Sert ve kalın bir yastık bebeğinize rahatsızlık vererek boyun ağrılarına sebep olabilir.

Bebeğinize alacağını yastığın antialerjik özelliklere sahip olması bebeğinizin maruz kalacağını alerji problemlerini önleyecektir. Bebekler hassas ve alerjiye açıktırlar. Bazı doğal ürünler (yün gibi) bebeklerde alerjiye sebep olabilir. Bu yüzden bebek yastıklarının dolgu malzemeleri oldukça önemlidir.

Bebeğinizi alacağınız yastığın ölçülerine de dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda aşırı sert ve aşırı yumuşak bir yastık kullanmamanız gerekir. Orta sertlikte bir yastık bebeğiniz için ideal olacaktır. Bebek yastıkları bebeğin gelişimini etkileyen ürünlerdir. Bebeklerde kafa yapısının düzgün bir şekilde gelişebilmesi için yatma pozisyonu da oldukça önemlidir. Çoğunlukla yanlış yatış pozisyonlarından dolayı bebeklerin kafa yapılarında bozulmalar meydana gelebilir.

Bebek yastık çeşitleri

Bebeğinizi yatırırken kullandığınız yastıklar haricinde kullanacağınız bebek yastık çeşitleri de vardır.

Boyun yastığı bebeğinizin boynunu destekleyen rahat bir yastıktır.
Reflü yastığı minik bebekler yeni doğduklarında sindirim sorunları yaşayabilir ve reflü teşhisi konabilir. Reflü yastığı bebeğinizin sağlığını destekler ve rahat bir uyku uyumasını sağlar.
Emzirme yastığı bebeğinizi emzirirken kullanabileceğiniz yastık türüdür.
Oturma yastığı bebeğiniz yeni oturmaya başladığında arkasına ve yanlarına düşmemesi için bebeği destekleyen yastıktır.

Bebek Yastığı ne zaman kullanılmalı?

Uzmanlar bebeklerde ilk aylarda yastık kullanılmasını önermiyor. Bebeğinize ne zaman yaptık kullanacağınız konusu ise tamamen bebeğinize bağlı. Bebeğiniz yüzüstü yattığında destek almadan kafasını kaldırabiliyorsa boyun kasları yeterli gelişimi sağladığında kendi başını doğrulayabiliyor ve desteksiz dik oturabiliyorsa artık yastık kullanımı için uygun fiziksel özelliklere sahip demektir.

Bebeklerinizin gelişimleri ve uyku kaliteleri için çok önemli olan bebek yastıkları uygun fiyat ve kampanyalarla besikte.com sitesinde. 

Lava Baby Düz Kafa Yastığı - Gri Bulut
Ürün Seçenekleri
Safemom Bebek Uyku Yastığı Baykuş
Ürün Seçenekleri

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri