Bebek-Çocuk Güneş Koruyucular

Bebeklerimiz dünyanın en kıymetli meyveleridir. Onların bakımları, beslenmeleri, temizlikleri korunmaları bizim en önemli vazifemiz arasındadır. Çünkü bebeklerimiz bize emanettir. Bu emanete en güzel şekilde sahip çıkmak isteriz. Bebeğimizin güvenliği ve sağlığı her şeyden önemlidir. Bebeklerimizi doğduğu andan itibaren korumamız gereken birçok dış etken vardır. Bu etkenlerden bir tanesi de güneşin zararlı ışınlarıdır.


Bebeğimizi soğuktan korumaya özen gösterdiğimiz gibi sıcaktan da korumaya özen göstermeliyiz. Bebeklerimizin cildi bizlere göre çok daha hassastır. Bizim etkilenmediğimiz dış etkenlerden bebeklerimiz çok daha hızlı bir şekilde etkilenip zarar görebilirler. Bunlardan bir tanesi güneşin ultraviyole dediğimiz zararlı ışınlarıdır. Bebeğimizin cilt sağlığını koruyabilmek için bebek güneş kremlerinden destek almalıyız.

Güneş kremi nedir ne zaman kullanılır? 

Güneş kremi alırken nelere dikkat edilmelidir? 

Doğru güneş kremini nasıl seçebilirim? 

Güneşten aldığımız D vitamini vücudumuza gereklidir ve faydalıdır. Ancak güneşin zararlı ışınlarının vücudumuza bazı olumsuz etkileri de vardır. Özellikle yaz aylarında cilde zarar verir ve lekeler bırakabilir. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalındığında cilt kanseri riski ortaya çıkabilir. Güneşin öğle saatlerinde zararlı hale gelen ultraviyole ışınlarının etkisini azaltılmasını sağlayan ürünlere güneş kremi denir. Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş kreminin ince bir tabaka halinde cilde uygulanması bu zararlı etkiyi azaltacaktır. Yetişkinler için bile zararlı olan bu ışınlar bebeklerimiz için daha tehlikelidir. Bebeklerimizin sağlık sorunları yaşamaması için güneş koruyucu kremler ile onların bakımını desteklememiz gerekir. Güneş koruyucu kremlerini ne kadar erken yaşta başlanırsa sonraki yıllarda güneşin zararlı etkileri de o kadar azaltılmış olacaktır.

Güneş kremini ne zaman kullanmalıyım? 

Krem ve losyonlar sanıldığı gibi sadece yaz aylarında kullanılmaz. Kış aylarında da gökyüzünde güneşi göremesek bile güneşin ışınları dünyamızı aydınlatmaya devam ediyor. Yaz ayı kadar zararlı olmasa bile kış aylarında da ultraviyole ışınlarını almaya devam ederiz. Bu yüzden hem yaz ayında hem kış ayında mutlaka güneş kremi ve losyonu kullanmalıyız.

Dikkat etmemiz gereken en önemli husus dışarıya çıkmadan yarım saat önce cildimize uygulamamız güneş kremi ve losyonu cildimizde emilimi sağladıktan sonra korumaya başlayacaktır.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise sadece bir kere güneş kremini kullanmamızın yeterli olmadığıdır. 2-3 saatte bir güneş kremini cildimize uygulamalıyız. Eğer su ile temas ediyorsa cildimiz güneş kremini tekrarlamalıyız.

Vücudumuz ve yüzümüz için ayrı güneş kremlerini kullanmamız gerekir. Yüzümüz vücudumuza göre daha hassas bir cilt yapısına sahiptir. O yüzden vücut için kullandığımız güneş koruyucular yüzümüze yanık ve lekeler bırakabilir.

Güneş kremi ve losyonu alırken nelere dikkat etmeliyim? 

Yaşa uygun güneş koruyucular tercih edilmelidir. 0-3 yaş bebekler için özel üretilen ürünler 3 14 yaş çocuklar için üretilen güneş koruyucuları 14 yaştan
sonra yetişkinle için üretilen Güneş koruyucularını kullanmalısınız.
Aldığınız güneş koruyucular kolay uygulanabilmesi
ciltte beyaz lekeler bırakmaması ve emiliminin kolay olması işinizi kolaylaştıracaktır. 
Bebeğinizin ve çocuğunuzun cilt yapısına uygun olmalıdır. 
pH değeri 5. 5 olan ürünleri tercih etmelisiniz. Bebeklerimizin ciltleri çok hassas olduğu için kullandığımız herhangi bir ürün alerji yaparak cildini tahriş olmasına ve cildinde bazı lekelerin kalıcı hale gelmesine sebep olabilir. Bu yüzden almış olduğunuz güneş koruyucu kremin dermatolojik olarak klinik testlerden geçmiş olmasına özen göstermelisiniz. 

Parfüm, boya, paraben içermeyen suya dayanıklı ürünlerin tercih edilmesi koruma faktörünü uzatacaktır.
Bitkisel içerikli ürünler tercih edilebilir.
Güneş koruyucuların içindeki E vitamini cildin beslenmesine yardımcı olur.
Koruma faktörünün en az 30 SPF olması gerekir. 30 koruma faktörü % 97 oranında korurken 50 faktörlü bir ürün %98 oranında koruma sağlar. Aralarında çok fazla bir fark yoktur.

Doğru Güneş kremini yukarıdaki özelliklere sahip bir kremi tercih ederek kullanabilirsiniz.

Güneş kreminin faydaları nelerdir?

Güneş kremleri ultraviyole ışınlarının zararlarını azaltarak cildin korunmasını sağlarlar.

Yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptirler.

Cildin elastikiyet yapısını korurlar.

Güneşten kaynaklı oluşabilecek lekeleri önlemeye yardımcı olurlar.

Güneşten nasıl korunacağız derdini son. Aradığınız güneş koruyucuları hem sizin için hem gözünüzden takıldığınız bebeğiniz için özel olarak tasarlanmış ürünler seçkin markaların sunumuyla ile besikte.com adresinde.. 

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri