Bisikletler

Hemem hemen her çocuğun hayalinde vardır bir bisiklet sahibi olmak. Çocuklar bisiklet sürmekten keyif alırlar. İyiki de böyle bir hayalleri var. Çünkü çocuklarımızın sağlığı açısından en faydalı oyuncak bisiklettir. Bisikletin sayısız faydasını düşündüğümüzde çocuğumuza hemen bir bisiklet alarak kullanması için teşvik ederiz. Peki bu faydalar neler acaba? Çocuklarımızın sağlığı açısından bisiklet ne gibi olumlu etkilere sahiptir? Haydi birlikte bakalım.


Günümüzde çevre koşulları ve şehir hayatı, apartman yaşamı çocukları eve kapatarak hareketsiz bir yaşama zorluyor. Evde kalan çocuk televizyon, telefon, tablet üçgeninde gidip geliyor. Yediği abur cuburlarda üstüne eklenince obozite hatta depresyon sorunları ortaya çıkmaya başlıyor. Okulda 7-8 saat hareketsiz oturmak zorunda kalan çocuk evde de enerjisini atamayınca evdeki yaşayan kişilere sorun çıkarmaya başlıyor. Oysaki çocuk 1 saat bile olsa bisiklete binse enerjisini atacak ve rahatlayacak. Günümüzdeki hareketsiz yaşam çocuk ve gençlerdeki depresyon belirtilerini artırmış durumdadır. Halbuki günde 1 saat egzersiz, en yaygın antideprasan ilaçtan daha çok etkisini gösterecektir.

Bisiklete binen çocuk bazı sorumlulukları alarak kendine güveni artacaktır. Yapabildiklerini gördükçe yapacakları konusunda daha istekli hale gelecektir.
Bisiklet çocuklar için enerjilerini atabilecekleri eğlenceli bir aktivitetedir. Aynı zamanda mükemmel bir spordur. Bebek ve çocukların psikomotor becerilerini geliştiren güzel bir oyundur. Çocuk pedal çevirerek kaslarını ve kemiklerini güçlendirir.
Bisiklet süren çocuğun ruh-beden sağlığı yerinde olur. Bisiklet sürmek fiziksel becerileri geliştirirken kişiyi ruhen de zinde tutar. Depresyona karşı korur.
• Çocuk bisiklet sürmek için mecburen dışarı çıkacak. Parkta veya bisiklet yolunda bisikletini sürerken hızlı hızlı nefes alması daha bol oksijene maruz kalmasını sağlayacak. Aldığı bol oksijenle vücudunda sürekli yenilenen hücreleri daha sağlıklı olacak.
Bisiklet kullanan çocuğun denge, dikkat ve yoğunlaşma becerileri kuvvetlenerek ilerleyen yıllarında hem fiziksel hem ruhsal olarak daha güçlü olacak. Bisiklet tüm bedenin uyum içinde çalışması sonucu sürülebilen bir oyuncaktır. Hem dengesini sağlayacak, hem yönünü belirleyecek hem de karşısına çıkan problemlere anında çözüm bulması gerekecek. Böylece hayatında karşılaştığı sorunları çözme becerisi de kazanmış olacak.
Bisiklet sağlıklı yaşamın bir parçası olan mükemmel bir spordur. Çocuklarımız için bulunmaz bir nimettir. Fiziksel aktivite hipofiz bezlerini aktif hale getirerek çocuklarda büyüme hormonunun salgılanmasını sağlar. Aynı zamanda kalp damar sağlığı açısından da faydalıdır.

Çocukların yaşamına ebeveynler yön verir. Sizin yaşam tarzınız, beslenme şekliniz evlatlarınız tarafından kopyalanır. Size sağlıklı yaşam konusunda yön gösterenleriniz olmadıysa da sizin çocuklarınıza yön gösterme zamanınız gelmiştir. Çocuğunuzun bir bisikleti yoksa ona alacağınız en faydalı oyuncak bisiklet olacaktır.

Piyasada birçok farklı modelde bisiklet görürsünüz. 1 yaşındaki çocuğunuzun kullanacağı boydan başlar her yaşına uygun bisikleti bulabilirsiniz. Küçük çocuklar için tenteli, itme sapı sayesinde ilk zamanlar birinin yardımıyla bindiği bisiklete zamanla bebek kendi binerek pedal çevirmeye başlayacaktır. 3 yaşına geldiğinde 3 tekerlekli 12 jant bisikleti sürebilecektir. Bebeğiniz büyüdükçe bisikletinin boyu da büyüyecektir. 6-7 yaşına geldiğinde (yada daha erkene olabilir,çocuğun gelişimine göre değişebilir.) arkadaki destek tekerlekler çıkar ve normal şekilde bisiklet sürmeyi öğrenir.

Bisiklet sürerken bazı tedbirleri de almanız gerekir. Kask olmazsa olmaz bir aksesuardır. Çocuğunuzun bisikletinin frenlerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Ani şekilde durması gerektiğinde durabilmelidir. Her ne kadar bisiklet araç trafiğine açık yerlerde sürülmese de çocuğunuza trafik kurallarını öğretmelisiniz. Bisiklet sürerken dikkatli olmak gerekir.

Bu kategoride kask, pedallı araba, motor bisiklet, sallanan at, tenteli ve tentesiz bisikletler, arkadan itme kolu olan, üç tekerlekli, 12-20 jant arası bisikletleri bulabilirsiniz.

Uygun fiyat ve kampanyalardan faydalanmak için besikte.com u ziyaret etmeden karar vermeyin. 

Kargo Bedava
Babyhope 125-30 Yupi Triycle Bisiklet - Yeşil
Kargo Bedava
Babyhope 127-10 Little Panda Üçteker Bisiklet - Kırmızı Siyah
Ürün Seçenekleri
Kargo Bedava
Babyhope 125-10 Yupi Triycle Bisiklet - Kırmızı Siyah
Ürün Seçenekleri
Pilsan  Herby Pedallı Bisiklet - Mavi
Ürün Seçenekleri
Kargo Bedava
Babyhope 407 Stargirls Pedallı Araba - Pembe
Babyhope 102 Hakan Bisiklet - Kırmızı
Ürün Seçenekleri

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri