Diş İpleri


Bakteri ve plakları   diş fırçası temizler. Ancak diş arası bölgelerin temizliğinin sağlanabilmesi için diş ipi ve diş arası fırçalara ihtiyaç vardır. Düzenli olarak dişleri fırçalamak ağız bakımı için yeterli değildir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanmıyorsanız diş sorunları, plak ve çürük problemleri yaşamanız normaldir. Çoğu insan diş ipi kullanmanın gerekliliğini farkında bile değildir. Oysa diş ipi kullanmak tıbbi bir zorunluluktur. Peki bu kadar önemli olan diş ipi nedir ve nasıl kullanılır?

Diş ipi, diş aralarına girebilecek incelikte olan naylon yada plastik liflerden üretilen bir malzemedir. Diş ipleri bir çok marka tarafından farklı özelliklere sahip içeriklerle üretilerek piyasaya sunuluyor. Mumlu ve mumsuz diş ipleri kullanıcıların kullanımını kolaylaştırabilmek için iki ayrı şekilde üretiliyor. İkisi arasında fazla bir fark olmamasına karşın hangisini rahat kullanacaksanız ona göre tercihte bulunabilirsiniz. Nane aromalı ve sade diş ipleri de kullanıcılar için alternatif oluşturuyor.

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ipini kullanmak için özel bir zaman dilimine ihtiyacınız yok. Ancak sabah ve akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş aralarında kalan kalıntıları tek tek dişlerinizin arasında diş ipini gezdirerek temizleyebilirsiniz.

Diş ipinden maksimum fayda sağlamak için, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Yaklaşık kırk santimetrelik diş ipi alarak, ipliğin büyük bir bölümünü orta parmaklarınızın çevresine sarın ve kullanmak için dört veya beş santimetrelik ipi açıkta bırakın. 


Diş ipini, baş parmak ve işaret parmakları arasında gerili tutarak, dişleriniz arasında nazikçe yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin. 


İpliği tüm diş yüzeylerinde nazikçe gezdirin ve ipin diş eti çizgisini geçtiğine emin olun. Diş ipini zorlamayın, aksi takdirde hassas dişeti dokusu kesilmesi veya doku ezilmesiyle karşılaşılabilir.
Dişten dişe geçerken diş ipinin temiz bölümlerini kullanın. 


Diş ipini çıkarmak için, ipliği dişinizden yukarı ve dışarı taşımak için aynı ileri geri hareketini uygulayın.

Diş ipi kullanmanın faydaları nelerdir?

Diş fırçaları dişlerin ön ve arka yüzeylerini temizler. Dişlerin ara yüzeylerini diş fırçası temizleyemez. Ağız bakımını gerektiği gibi yapabilmek için diş ipine ihtiyaç vardır. Diş ipleri bakteri ve plak oluşumların engeller.
• Diş aralarında kalan küçük yemek artıkları ağız kokusuna sebep olur. Diş ipleri ile tam bir temizlik sağlayarak ağız kokusunu önleyebilirsiniz.
• Dişlerin arasında kalan yemek artıkları sadece koku yapmakla kalmaz enfeksiyon ve diş çürüklerine de sebep olur. Diş ipleri diş aralarının tam temizlenmesini sağlayarak çürük ve enfeksiyon oluşumunu da engellemiş oluyor.
• Diş ipi kullanımı dişlerin sağlığını iyileştirdiği için diş eti kanamalarını da önler.

Ağız bakımı, diş ve diş eti sağlığı için diş ipi kullanımının yeri yadsınamayacak kadar önemlidir. Düzenli fırçalama sonrası diş ipleri ile diş sağlığınızı koruma altına alın. Sitemizde bulunan sensodyne, oral B, sanitral marka diş iplerin uygun fiyatlara temin ederek kullanabilirsiniz. 

Sensodyne Gentle Floss Diş ipi 30 Metre
Sensodyne Gentle Floss Diş ipi 30 Metre
Sensodyne Expanding Floss Diş İpi

  16,95 ₺

Sepete Ekle

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri