Diş Macunu


Ağız ve diş sağlığını korumak için olmazsa olmaz şartlardan bir tanesi de diş macunlarıdır. Diş sağlığı bütün vücudu etkileyen önemli bir olaydır. Sağlıksız diş ve diş etleri vücutta farklı sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Kalp rahatsızlıkları, mide ve böbrek rahatsızlıkları, baş ağrıları gibi bir çok istenmeyen sorunun kaynağında diş ve diş eti problemleri yatabilir. Bu yüzden ağız ve diş bakımı düzenli ve yeterli miktarda yapmak genel sağlığınız açısından da gereklidir. Ağız ve diş sağlığı için günde en az iki kere bir kaç dakika dişlerinizi fırçalamanız lazım. Sabah uyandığınızda ve akşam yatmadan önce fırçalanması uygun olur. Bunun haricinde şekerli bir gıda yediğinizde diş minelerinin şekerden etkilenmemesi için fırçalanması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Dişler fırçalanırken diş fırçası seçimi kadar diş macunu seçimi de önemlidir. Diş macunu seçimi yapabilmek için diş macun çeşitleri ve özelliklerini bilmeniz gerekir. Tabiki diş macun fiyatları hakkında bilgi sahibi olarak bütçenize de katkıda bulunabilirsiniz.

Diş macunu çeşitleri

Florürlü diş macunları dişin yapısını korumak için etkilidir. Florür eksik kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri diş minesine takviye ederek diş yapısının güçlenmesini sağlar. Çürük oluşumunu engellediği gibi oluşan çürüklerinde onarılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ağız içindeki bakterilerin oluşumunu engelleyerek oluşmuş bakterileri yok edip ferah bir nefes sağlar. Yetişkinlerin kullandıkları diş macunlarının geneline florür eklenir. Küçük çocukların macunu yutma riski olduğu için onlara florürlü diş macunları önerilmez.

Florürsüz diş macunları, diş macunlarının içeriğindeki kimyasallar yutulduğunda zaman içinde vücuda zara vermeye başlar. Diş çürüklerini engelleyen florürün yerine doğal içerikli maddeler konularak, içeriği zenginleştirilerek aynı korumanın sağlanması amaçlanmıştır. Florürsüz diş macunları son zamanlarda kimyasal içermemesi den dolayı daha fazla tercih edilir olmuştur. Siyah diş macunları, kömürlü diş macunları oldukça çok tercih edilen diş macunları arasındadır.

Beyazlatıcı diş macunları piyasada en fazla tercih edilen ürünler arasındadır. Herkes beyaz dişlere sahip olmanın hayalini kurar, ancak yaş ilerledikçe, zamanla yenilen gıdalar ve asitli içeceklerin yan etkileri de buna eklenince dişlerde sararmalar başlar. Beyazlatıcı diş macunları diş üzerinde oluşan lekeleri çıkarmak için tasarlanmış ürünlerdir. Ancak bu ürünlerin aşındırıcı etkisi olduğu da unutulmamalıdır.

Hassas diş ve diş etleri için macunları yaşlanma sonucu geri çekilen diş etlerinin bakımını yapar. Diş eti çekilmesi sonucu dişlerde hassasiyet oluşur. Soğuk sıcak yiyecekler dişlere dokunarak hassasiyet oluşturur. Aşırı duyarlılığı engellemek için özel olarak formalite edilmiş diş macunları bu sorunları en aza indirir. Diş eti kanamaları da zaman içinde diş kayıplarına sebep olabilir. Diş eti bakımı için zengin içerikli diş macunları ağız ve diş sağlığınızı korumanız için üretilmiştir.

Sigara içenler için diş macunları, sigara içeriğindeki katran nedeniyle dişlerde sarı lekelere sebep olur. Bu lekeler hem kötü bir görüntü oluşturur hem de sigara sebebiyle ağızda kötü koku meydana gelir. Sigara içenler için üretilen diş macunları da aşındırıcı özelliğe sahip ürünlerdir. Dikkatli kullanılmalarında fayda vardır.

Doğal diş macunlarının ürün yelpazesi oldukça geniştir. Bu diş macunlarında bitkisel özler, tarçın, deniz yosunu, propolis, karanfil gibi birçok faydalı bitki bulunur. Diş macunlarının genelinde kimyasal içerikler bulunur. Doğal diş macunları kimyasal içermezler. Ancak diş çürüklerini engelleyen Florür maddesinin yerine de tam olarak geçebilecek ürün henüz tesbit edilememiştir.

Çocuk diş macunları, ağız bakımının küçük yaşlarda başlaması oldukça elzemdir. 2 yaşından itibaren çocuklarımıza diş sağlığını korumaları gerektiğini ve dişlerini fırçalama alışkanlığı edinmelerinin önemini kavratarak alışkanlık kazandırmalıyız. Çocuk diş macunları üretilirken içerisinde zararlı kimyasal maddeler bulunmayan, yuttuklarında çocuğa zarar vermeyen ürünler olmasına dikkat etmelisiniz. Çeşitli tat ve kokulara üretilen çocuk diş macunları, çocukların diş fırçalama alışkanlığı kazanmalarını yardımcı olunası için eğlenceli tasarımlarla piyasaya sürülür.

Diş macunu özellikleri

Nazik Aşındırıcılar: Magnezyum karbonat, sudan arınmış silisyum, kalsiyum karbonat, sudan arınmış alüminyum oksit ve fosfat tuzları.
Gliserol, sorbitol ve diş macununun kurumasını engelleyen diğer “nemlendirici” maddeler.
Deniz yosunu ya da mineral koloidler gibi yoğunlaştırıcılar veya doğal sakız (diş macununun belirli bir nitelik ve görünüş kazanması için)
Diş minelerini güçlendiren florür.
Diş çürümesine sebebiyet vermeyen tatlandırıcı (sakarin vb.) maddeler.
Diş macununu köpürtmeye yarayan deterjanlar:sls

Diş macunu alırken nelere dikkat edilmelidir


• Doğal içerikli diş macunları genel sağlığınızı ve ağız diş sağlığınızı korumanız açısından tercih edilebilir.
• Diş hassasiyetleriniz varsa hassasiyetleriniz azaltacak diş macunlarını tercih edin.
• Çocukların macun seçiminde hassasiyet gösterin.
• Diş minesine zarar vermeyen antibakteriyel özellikteki diş macunlarını tercih edebilirsiniz.
• Diş hassasiyetiniz varsa beyazlatıcı etkiye sahip ürünlerden kaçının.


Diş macunu fiyatları diş macunu özellik ve çeşitlerine göre markasına göre değişiklik göstermektedir. Normal fonksiyonlu orta segmentteki ürünler daha ekonomik iken, beyazlatıcı, leke çıkarıcı, hassasiyet giderici ürünlerin fiyatları yükselmektedir. Fiyatlardaki farklılığı, ürünün gramajı ve ambalajlarıda etkilemektedir.

Sensodyne Promine Çocuklar İçin Diş Macunu 50 ml
Sensodyne Promine Çocuklar İçin Diş Macunu 50 ml
Sensodyne Çocuk Diş Macunu Tatlı Nane Özlü

23,00 ₺  21,85 ₺

Sepete Ekle

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri