DönencelerBebeklerde uykunun önemi: Uyku bebeklerin gelişimi için çok önemlidir. Bebekler uyuya uyuya büyürler. Bu yüzden ninnilerde bile "uyusun da büyüsün" cümlesi sık sık tekrarlanır. Bebeklerin hem fiziksel gelişimleri hem de zihinsel gelişimleri açısından uyku çok önemlidir. Yeni doğan bebekler gün içinde 11-18 saat arası uyurlar. 6 aya kadar gündüz 2-3 defa uyuyabilirler. Geceleri ise 2-3 defa uyanarak beslenme ihtiyacını karşılarlar. 12 aylık olduğunda bebek yaklaşık günde 12 saat civarında uyur. Bebekler büyüdükçe uyku süreleri azalır. Bebeklerin gelişiminde beslenme kadar uykunun da önemi büyüktür. Özellikle kaliteli bir gece uykusu bebeğin gündüz öğrendiklerini düzenlemesine, enerji deposunun yenilemesine, mutlu bir şekilde uyanmasına destek olur.


0-3 yaş zihin gelişiminin en kritik olduğu dönemdir. Beyin gelişiminin %80'i bu dönemde tamamlanır. Beyin gelişimini etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi de kaliteli bir uykudur bebeğinizi iyi bir şekilde besleyerek uyku saatlerini düzenlediğiniz de kaliteli bir uyku uyumasını sağladığınız da gelişimine de destek olmuş olacaksınız.

Anne bebek sektörü oldukça gelişmiştir. Bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak açısından farklı malzemelerle karşımıza çıkmıştır. Beşik dönenceleri de bebekler için kullanabileceğiniz uyku aksesuarlarındandır.

Peki Dönence nedir ve ne işe yarar?

Dönence; farklı oyuncak ve renkli objelerin takılı olduğu, beşiğe veya tavana asılabilen, ışıklı, sesli, müzikli dönen oyuncakların bulunduğu beşik aksesuarıdır.

İyi bir uyku bütün bebeklerin en önemli ihtiyacıdır. Bebekler yeni doğduklarında sürekli uyurlar. Uyandıklarında ise zihin gelişimlerini tamamlayabilmeleri için çeşitli uyarıcılara ihtiyaç duyarlar. Beşik dönenceleri üzerindeki parlak renkler ve müzik sayesinde bebeğin uyarılarak dikkatini toplanmasına yardımcı olur ve gelişimini olumlu etkiler. Dönencedeki müzik sayesinde ses algısı gelişir. Dönencenin hareket etmesi bebeğin nesne kavramını geliştirir. Dönencedeki oyuncaklara uzanmaya çalışan bebeğin tutma ve kavrama becerisi ve dokunma duyusu gelişir. Bazı bebekler uykuya geçmekte zorluk çekerler. Bebeğinizin uyumayı reddettiği zamanlarda dönence hareket ettirilerek müzik açılabilir. Dönencedeki sakin müzikler ve doğa sesleri bebeğe anne karnındaki günlerini hatırlatarak rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak uykuya geçişini kolaylaştırır. Bazı dönencelerdeki pil sistemi siz bebeğin başında yokken de çalışarak bebeğin uykuya geçmesini sağlar. Bebek sakin bir şekilde uyuyup uyandığında rahatlamış olacaktır. Ayrıca gözünü açtığında siz yanında olmasanız da en son uyurken gördüğü dönencelerde ki sevimli figürleri uyandığında da görüp kendini yalnız hissetmeyecektir. Bebeklerde uykuyu eğlenceli hale getirmenin en pratik yolu, beşiğine veya tavana asacağınız dönencelerdir. Dönencede ki sevimli figürler zamanla bebeğinizin uyku arkadaşı olacaktır.

Sevimli figür ve değişik renklerle süslenmiş beşik dönenceleri bebeğinizin sakinleşerek uykuya geçimini kolaylaştıracaktır. Düzgün ve kaliteli bir uyku uyuyan bebeğiniz uyandığında daha mutlu ve neşeli olacaktır. Öğrenmeye hazır yeni keşifler yapmak için sabırsızlanacaktır. Müzikli dönenceler sayesinde bebeğinizin başında beklemeden uyumasını keyfini yaşayacaksınız.

Beşik dönencelerini kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Dönenceler çoğunlukla müzikli, sesli ve ışıklıdır. Dönencenin müziğini bebeğinizin duyacağı şekilde ayarlayabilirsiniz. Dönencenin ışığına ise dikkat etmeniz gerekir. Işığın bebeğin yüzüne gelmesine engel olmalısınız. Dönencenin ışığını duvara veya tavana yansıtmalısınız.
Dönencenin kurulumunu düzgün yapmalısınız. Dönencenin bebeğin yutabileceği küçük parçalarının olmamasına özen göstermelisiniz. Dönenceyi kurarken yükseklik ayarını bebeğin boyuna göre yapmalısınız. Bebek uzanıp oyuncakları koparacak kadar alçak veya hiç uzanamayacağı kadar yüksek olmamalıdır.
Dönencenin kolay monte edilebilmesi size kolaylık sağlar. Kurulumunu düzgün yaptığınızdan emin olmalısınız. Bebek oyuncakları kopararak iplerini boynuna dolamamalıdır.
Pilli dönenceler de pil yuvasının vidalı olması bebeğinizin güvenliği açısından çok önemlidir. Pilleri çıkartarak ağzına alması bebeğin sağlığını tehlikeye atacaktır.
Dönencenin amacı hareket ederek dönmesi ve bebeğin dikkatini çekmesidir. Dönencenin kendi kendine dönüyor ol ası size avantaj sağlayacaktır.
• Satın aldığınız dönencenin mutlaka kullanma kılavuzunu okumalısınız. 

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri