Anne İçecekleri ve Gıdalar

Minik bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk anı hiçbir zaman unutamazsınız. İlk dokunuşunuz ilk emzirmeniz en heyecanlı anlarınızdır. Anne sütünün sayısız faydası vardır. Bu yüzden her anne bebeğini emzirmek ister. Emzirirken de acaba sütüm yetiyor mu, bebeğim doyuyor mu diye endişelenir. Emziren annelerin en çok merak ettikleri konu 'sütümü nasıl artırbilirim' dir. Bunun için araştırmalar yaparlar tecrübeli büyüklerine sorarlar. Ne yiyip içersem sütüm artar diye. Haksız da değiller. Bebeğin karnının doyması kadar sütün kaliteli olması da annenin yedikleri ve içtikleri ile alakalıdır. Annenin sakin ve dingin oluşu, strese girmemesi ve iyi uyumuş olması da süt miktarını etkiler. Bebeğiniz yeni doğduğunda sakin olsanız bile iyi dinlenemeyebilirsiniz. Çünkü küçük bebeklerin bakımı zordur. Doğum gibi vücudunuz için çok farklı bir süreçten çıktıktan sonra hiç uyuyamadığınız, yatağınızda bile yeteri kadar uzanamadığınız zamanlarınız olacak ve bu durum sizi çok yoracak. Yorgunluk da sütünüzü azaltabilir. Ancak üzülüp strese girmenize gerek yok. Süt artırıcı gıda takviyeleri ile sütünüzün miktarını ve kalitesini artırabilirsiniz.


Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapılmalı?

Anne sütünün %87 si sudan oluşur. Bol sıvı tüketimi süt için çok önemlidir. Normal bir kişi günde 2 lt. su tüketiyorsa, emziren bir anne 3-3.5lt tüketmelidir. Bu sıvının büyük kısmını içme suyundan karşılayabilir kalan kısmını bitki çayları, ayran ve şekersiz kompostolar içerek tamamlayabilirsiniz. Halk arasında bol şekerin sütü artırdığı söylenerek annelere sürekli şekerli çay ve kompostu içirilir, şerbetli tatlılar yedirilirdi. Bu inanç doğru değildir. Şeker anne sütünü artırmadığı gibi birde anneye gereksiz yere kilo aldırır. Birçok anne yanlış uygulamalar yüzünden emzirme döneminde fazladan kilo alarak strese girerler.

Bebekler çok çabuk acıkırlar ve sık sık emmek isterler. Bebeğiniz istemese bile onu sık emzirmek süt oranınızı artıracaktır. Günlük en az 8-10 defa emzirmeniz iyi olacaktır.

Bol bol meyve, sebze tüketin. Meyvenin içindeki vitaminler süt kalitenizi artıracaktır. Enerji seviyeniz yükselecektir.

Süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt, ayran, kefir) dengeli beslenmenize katkı sağlayarak süt kalitenizi artıracaktır. Süt ve süt ürünlerinin içerisinde bulunan protein, kalsiyum, demir gibi vitamin ve minerallere bu dönemde çok fazla ihtiyaç duyacaksınız.

Emzirme döneminde ağır diyetler yapmaktan sakının. Ancak sağlıklı beslenmek birinci önceliğiniz olsun. Emzirirken normalden 500 kalori fazla alabilirsiniz. Emzirmek kalori yakımını hızlandırır. Emzirirken sağlıklı beslediğiniz de otamatikmen bir süre sonra eski kilonuza merhaba dersiniz. Acele etmeden sabırlı olmalısınız.

Havuç, kayısı, portakal gibi turuncu renkli besinler süt üretiminizi artıracaktır. Ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişlerin içindeki( omega 3) kaliteli yağlar sütünüzün kalitesini artırarak bebeğinizi daha güzel beslemenize yardımcı olur.

Kaliteli uyumak da süt üretimini artıracaktır. Bebeğiniz küçükken bulduğunuz her fırsatta uyumaya çalışın. Zaten uyumak için çok kısıtlı vaktiniz olacak. Yorgunluk ve uykusuzluk sütünüzün kesilmesine sebep olur.

Alkol ve sigara kullanımı sütü azalttığı gibi içerisindeki zararlı maddeler sütünüzle birlikte bebeğinize geçerek sağlığına zarar verir.

Moralini yüksek tut. Mümkün olduğunca olumlu düşünerek problemlere çözüm bulmaya çalış. Unutma hiçbir zorluk ve sıkıntı kalıcı değildir ve mutlaka bir çözüm yolu vardır.

Anne sütünü artırıcı gıdalar ve içecekler emzirme döneminde en büyük yardımcınız olacak. İçeriğindeki süt artırıcı maddelerle zorlanmadan, hangi yiyeceği ne zaman yesem derdi olmadan gün içinde belirli aralıklarla alacağınız anne sütünü artırıcı gıdalar ve içeceklerle bebeğinizi sağlıklı bir şekilde büyümesine destek olacaksınız. Sizin için sitemizde hazırladığımız süt artırıcı gıda ve içerikleri alanında uzman markaların sunumu ile besikte.com adresinde bulabilirsiniz. 

Vitamalt Classic 330 ml - Annelere Özel
Ürün Seçenekleri
Lactamil Emziren Anneler için Sütlü İçecek 200 gr
Lactamil Emziren Anneler için Sütlü İçecek 200 gr
Lactamil Emziren Anneler için Sütlü İçecek

  26,00 ₺

Sepete Ekle

Ürün Seçenekleri

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri