Erkek parfümleri

Koku bir erkeğin karakterini yansıtan güçlü bir argümandır. Seçtiğiniz parfümlerin karışımları kokunuzun etkileyiciliğini artıracaktır. Herkes temiz ve güzel kokmak ister. Kötü kokan insanlara kimse yaklaşmak istemez. Koşturmacalı bir günün ardından bile insan güzel ve hoş kokmak ister. Erkek parfümleri kalıcı özellikleri ile gün boyu temiz ve ferah kokmanızı sağlar.


Kokunun insan üzerindeki etkisi kaçınılmazdır. Güzel kokular insanları her zaman pozitif olarak etkilemiştir. Temizlik, ferahlık ve güzellik katmıştır. Estetiğe ve güzelliğe önem verenler için hoş kokmak her zaman bir avantaj olmuştur.

Parfümün tarihçesi çok eski zamanlara dayanır. Geçmişten günümüze uzanan kokulu yağlar ve esanslar daima ilgi görmeye devam etmiştir. Mezopotamya uygarlığında sümerler tarafından güzel kokan bitkilerin özleri çıkarılarak hoş kokular elde edilmiştir. Ayrıca o dönemler güzel kokuların kötü ruhları kovaladığı inancı yaygın olduğu için insanlar bulundukları çevrenin ve vücutlarının güzel kokması için çaba sarfetmişlerdir. Osmanlı döneminde de Gülhane olarak bilinen yerde gül yağı ve gül suyu üretimi yapılır ve günlük hayatta gül suyu çok yoğun olarak kullanılırdı.

Parfüm özellikleri

Eau de parfum ;Esans konsantrasyonu ham parfümden 3-5 derece düşük olmasına rağmen koku keskindir ve kalıcıdır.

Eau de Toilet; Esans içeriği en düşük parfümdür ve kalıcı değildir.

Parfume Deo spray; Koltuk altlarına uygulanan, düşük koku içeren parfümdür.

Parfum Body Lotion ; Vücut kokusudur.

En eski parfüm kaynağı güller olmuştur. Osmanlı imparatorluğu zamanında Topkapı sarayında, parfüm elde etmek için bir gül bahçesi ve gül yağı yapılan distilasyon merkezi vardır. Burada, gül yağından kremler ve parfümler yapılmaktaydı. Bir parfüm yapımında; Gül yaprakları güneş ışığı yükselmeden sabah vaktinde toplanır. Güneş ışığı, gül yapraklarında buharlaşma yaparak kokunun yavaşlamasını sağlar, bu nedenle distilasyon merkezleri saat 10’dan sonra çiçek almazlar. Gül yaprakları çuvallara doldurularak distilasyon merkezine gelir. Distilasyon ile gülün koku özelliğini taşıyan yağı elde edilir.

Erkek parfüm çeşitleri

Erkek parfüm türleri yoğunluklarına göre hafif, keskin ve kalıcı parfümler olarak ayrılır. Her parfüm her ciltte aynı kokmaz. Kendi cildinize uygun sizi yansıtan parfümleri tercih ederek karakterinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Parfümü sıktıktan sonra bir miktar bekleyerek karar verebilirsiniz. Kokunun üzerinizdeki duruşunu, uykunuz, stres durumunuz, ve beslenme durumunuz etkiler.

Parfüm kullanırken nelere dikkat edilmelidir? 

• Seçtiğiniz parfüm sizi yansıtsın. Her tenin kokusu farklıdır. Parfümler her tende farklı kokar. Size yakışacak parfümü bulmaya çalışın. Parfümü önce bileğinizin iç tarafına sıkarak bir kaç dakika bekleyin ve koklayın. 

• Cilt renginiz parfümleri kokusunu etkileyecektir. Eğer koyu bir teniniz varsa baharatlı parfümleri tercih edebilirsiniz. Eğer açık tenliyseniz çiçek kokuları size daha çok yakışacaktır.

Parfümünüzü mevsime göre seçebilirsiniz. Yaz ve İlkbahar aylarında hafif çiçek kokulu parfümler, kışın ise kalıcı parfümler daha ideal olacaktır.

Parfümü banyodan sonra temiz bir cilde uyguladığınızda daha kolay emilim olacağı için sonuç almanız hızlanacaktır.

Parfümü abartarak sıkmak kokusunu ağırlaştırarak istediğiniz kokuya ulaşmanızı engeller. 

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri