Evde Güvenlik Ürünleri

Uzun bir bekleyişin ardından hasret biter ve artık çocuğunuz kucağınızdadır. Dünyanın en mutlu insanı sizsinizdir. Kucağınızda ki minik bebeğiniz sizi mutlu ettiği kadar bir o kadarda sorumluluk yüklenmiştir omuzlarınıza. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi tamamen sizin sorumluluğundadır. Düzgün beslenmesi, bakımının zamanında yapılması, güvenliğinin sağlanması sizin kontrolünüzdedir. O yüzden her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmeniz gerekecektir. Evde alacağınız güvenlik tedbirleri çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde büyümesine katkı sağlayacaktır.


Yapılan araştırmalar ev kazalarının 1-5 yaş arası çocuklarda çok sık rastlandığını göstermiştir. 112 acil servisin raporlarına baktığımızda gelen aramaların %87 si çocuk kazaları ile ilgili olduğunu görmekteyiz. Ev, çocuklarınızın en uzun süre vakit geçirdikleri yaşam alanlarıdır. Alacağınız küçük önlemler çocuğunuzun hayatını kurtarabilir. Evinizin her bölümünde çocuğunuz için tehlike arz edebilecek bölümler vardır. Bunları tespit edip gerekli önlemleri almanız gerekir. Şimdi sırası ile çocuğunuzun güvenliği için neler yapabilirsiniz kısaca göz atalım.
1. Mutfakta alınabilecek önlemler: Evinizde en çok vakit geçirdiğiniz bölüm mutfaktır. Çocuğunuzu da en çok korumanız gereken bölüm burasıdır. Makas, bıçak, çatal gibi çocuğunuza zarar verebilecek aletler burada bulunur. Mutfak dolap ve çekmeceleri çocuğunuzun en büyük ilgi alanıdır. Çekmeceleri açıp kapamak, içindeki malzemeleri boşaltmak en büyük eğlencesidir. Tabi bunları yaparken parmaklarını çekmeceye kıstırabilir canı acıyabilir. Veya eline geçirdiği makas ve bıçakla bir yerini kesebilir, üzerine düşebilir. Yaralanabilir hatta Allah korusun canından olabilir. Dolap ve çekmeceleriniz için alacağınız dolap ve çekmece kilidi hayat kurtarabilir. Açılır kapanır kilit sayesinde çekmece ve dolaplarınız sadece sizin gözetiminiz de açılır. Çocuğunuzun elini sıkıştırması ve zararlı aletlerle oynaması gibi bir tehlike söz konusu olmaz.
2. Mutfakta dikkat etmeniz gereken bir diğer bölüm buzdolabıdır. Buzdolabına koyduğunuz cam şişeler, çocuk şurupları ve ilaçlar, tencere içindeki yemekler çocuğunuz için sıkıntı olabilir. Çocuklar özellikle yeni yürümeye başladıklarında kapalı kapılar ardında ne olduğunu her zaman merak ederler ve kapıyı açarak karıştırırlar. Dolaptaki bir şurubu fazla miktarda içerek zehirlenebilir, cam şişeleri düşürerek kırıp kendine zarar verebilir. Bebek buzdolabı kilidi sayesinde tüm bu risklerden korunmuş olursunuz.
3. Mutfakta dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biride ocaktır. Ocağın üstüne koymuş olduğunuz çaydanlık veya çelik tencere, sıcak süt çocuğunuz için büyük tehlikedir. Çocuk henüz sıcağı deneyimlemediği için bilemez ve dokunmak ister. Çelik eşyalar üzerinde kendini gördüğü için ilgisini çeker ve merak eder. Kulpundan tutarak kendine doğru çeker ve ileri derece yanıklara sebep olabilir. Bunun olmaması için tencerelerinizi ocağın arka kısmına koyabilir, ısıya dayanaklı ocak bariyeri kullanarak çocuklarınızın sıcak ekipmanlara dokunmasını ve üstüne çekmesini önleyebilirsiniz.
4. Çakmak, kibrit gibi yanıcı maddeleri ortalıkta bırakmamalısın. Bu materyaller evde yangın çıkmasına sebep olabilir.
5. Çocukların en çok yaşadıkları kazaların başında kimyasal içerikli temizlik maddeleri gelir. Çocuklar ilk zamanlar her şeyi ağızlarına alarak deneyimlemek isterler. Çocuk acillerde çamaşır suyu içen, cif ve deterjan yiyen çocukları görürsünüz. Temizlik malzemeleri genellikle mutfak dolaplarının alt kısmında bulunur ve çocukların ilgisini çeker. Bu malzemeleri ya çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlere koymanız gerekir veya dolap kilidi ile güvenliği sağlamanız gerekir.
6. Mutfakta dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta sivri uçlu malzemeler ve masa kenarlarıdır. Çocuğunuz yeni yürürken dengesini sağlayamayabilir ve düşebilir. Masanın sivri kenarlarına kafasını çarpabilir. Bebek köşe koruyucusu bebeğinizi bu tehlikelere karşı koruyacaktır.
7. Banyo ve tuvalette alınması gereken önlemler: banyoda çocuğunuzu kesinlikle yalnız bırakmamalısınız. Küvetin içine su doldurup veya su dolu bir kovayla yalnız başına oynamasına izin vermemelisiniz. Banyonuzda bulunan saç kurutma, makas, jilet, deterjanlar ve şampuanları çocuğunuzun uzanamayacağı bir yere kaldırmalısınız. Bütün bu malzemeleri koyduğunuz dolaplarınızı dolap ve çekmece kilitleri ile kilitleyebilirsiniz.
8. Yatak odasında alınacak önlemler: çocuğunuz sadece uyanıkken değil uyurken de bazı güvenlik önlemleri almanız gerekebilir. 4-5 aydan sonra çocuğunuz hareketlenir ve dönmeye başlar. Uyurken korumalığı olmayan yüksek bir yere koyarsanız yuvarlanıp düşebilir. Yada uyandığında yanınıza gelmek için beşiğinden sarkarak düşebilir. Kafa travmalarına sebep olabilir. Yatak korkuluğu bariyeri ile çocuğunuz artık daha güvende. Sökülüp takılabilen özelliği ile ister kendi yatağınıza ister çocuğunuzun beşiğine takarak güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz küçükken yüzüstü yatarak veya yastığın ağzını tıkaması gibi sebeplerle boğulma riski oluşabilir. Güvenli yatış yastığı bebeğinizin uykusunda rahat nefes almasını sağlayarak kaliteli bir uyku uyumasına yardımcı olur.
9. Odalardaki prizler en fazla risk alanıdır. Minik bebekler minicik parmaklarını prize sokmaya çalışırlar. Buda bebeğe elektrik çarpmasına sebep olur. Hayati tehlikeler oluşur. Bebek piriz koruyucusu çocuklarda elektrik prizlerinden elektrik çarpması riskine karşı korumak amacıyla üretilmiştir.
10. Çocuk kazalarında birinci sırada yer alan balkon veya pencereden düşme olayıdır. Sık sık haberlere konu olur balkondan veya pencereden düşen çocuklar. Pencere ve balkon kapılarının güvenliği için bebek pencere kilidi oldukça önemlidir. Pencere ve kapıların sizin kontrolünüzdedir açılmasını sağlayan kilitler olduğu gibi hafif aralık açılabilen kilitlerde mevcuttur. Güvenlik önlemini aldığınız odada çocuğunuzu bırakarak küçük işlerinizi halledebilirsiniz.
11. Misafir odasında veya oturduğunuz yerde düşme riski taşıyan TV, dolap gibi eşyaları mutlaka sabitleyin. Çocuğunuz tırmanmaya çalıştığında üzerine düşmesin. Odanın içinde kırılabilecek cam ve süs eşyalarını bir süreliğine ortadan kaldırın.
12. Bebek emekleme dizliği bebeğiniz emeklerken dizlerini koruyacaktır. Bebek yürüme kayışı ile yeni yürümeye başlayan bebeğinize destek olursunuz. Dengede kalarak daha rahat yürümesini sağlarsınız.

Bebeğiniz için alacağınız güvenlik ürünleri hayatınızı kurtarabilir. Alacağınız küçük güvenlik önlemleri ile bir çok ev kazasının ve yaralanmanın önüne geçebilirsiniz. Güvenlik ürünleri uygun fiyat ve kampanyalarla besikte.com sitesinde sizlerin hizmetinde. Takipte kalarak kampanyalardan haberdar olabilirsiniz. 

Miny Baby MB-606 Kenar ve Köşe Koruyucu - Siyah
Ürün Seçenekleri
Kargo Bedava
Miny Baby MB-121 Yatak Bariyeri - Gri

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri