Fırça ve Taraklar


Fırça ve taraklar saçınızı dipten uca kadar tarayarak açmanıza ve şekillendirmenize yardımcı olan ürünlerdir. Saç fırça ve taraklar saçınıza şekil vermenin yanında saç diplerinizdeki sebumu saç uçlarına kadar eşit bir şekilde dağıtarak saçlarınızın daha nemli ve güçlü olmasını da sağlar. Bu doğal yağ saçlarınızın dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. Bu yüzden doğru tarak seçimi oldukça önemlidir. Tarak deyip geçmeyin. Saç sağlığınız için doğru ürünü tercih edebilmeniz gerekir. Yanlış tarak seçimleri saçlarınızın kırılıp dökülmesine sebep olabilir.

Her insanın cilt tipi nasıl farklıysa saç tipi de aynı şekilde farklıdır. Doğru cilt bakım ürünü kullanmanın birinci şartı cilt tipinizi tanımak olduğu gibi doğru saç  fırçası ve tarağı da seçebilmek için de saç tipinizi bilmeniz gerekir. Düz, dalgalı, kıvırcık, ince telli kalın telli saç tipleri için kullanılacak tarak çeşitleri birbirinden farklıdır.

Saçlarınız kıvırcık ve kabarık ise geniş aralıklı taraklar tercih edebilirsiniz. Tarak ve fırçanın tahta veya plastik olması sizin tercihinize kalmıştır. Ancak tahta taraklar saçların daha az elektriklenmesini sağlar.

Düz saçlarınız varsa işiniz daha kolay. İstediğiniz tarak ve fırça ile saçlarınızı rahatlıkla tarayıp şekillendirebilirsiniz. Saçlarınız ince telli ise biraz daha dikkatli olmanız gerekir. Doğal kıllardan üretilen saç fırçaları saçınıza zarar vermeyerek saç sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Kalın telli saçları tararken geniş ve uzun kıllardan yapılmış fırçalar saçınızın daha sağlıklı ve dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

Mat ve hacimsiz saçları daha hacimli gösterebilmek için kullanılan fırça ve tarağın özelliği önemlidir. Ahşap saplı, sert kıllı ve geniş aralıklı fırça ve taraklar saçınızın daha kabarık ve canlı görünmesini etkileyecektir.

Fırça ve tarak çeşitleri

• Saç fırçası
• Fön fırçası
• Açma tarağı
• Rotüş fırçası
• Tarama fırçası
• Krepe fırçası
• İnce ve kalın dişli taraklar
• Yumuşak ve sert kıllı fırçalar
• Ahşap, plastik ve bambu saplı taraklar
• İnce dişli ve kalın dişli taraklar


Tarak ve fırça çeşitlerinden saç tipinize uygun olanı alarak dolgun, modern ve hoş görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz. Sitemizden tüm saç tipleri için uygun fırça ve tarakları seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Fırça ve tarak temizliği

Gün içinde sıklıkla kullanılan fırça ve taraklar zamanla kirlenir ve belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir.  Saç fırçalarının dibinde kalan dökülmüş saçlar, krem, jöle kalıntıları saçınızı tekrar taradığınızda saçınıza zarar verebilir. Saç diplerinizde yağlanma ve sivilcelenme problemleri oluşturabilir. Saç fırçalarının temizliğini düzenli bir şekilde yaparak hijyenini sağlamalısınız.

Fırça ve tarakları temizlemenin en kolay yolu su ve sabundur. Fırça ve tarağın yüzeyindeki kılları öncelikle elinizle temizleyin. Bir kabın içine hazırladığınız sabunlu suya tarağınızı koyarak bir müddet bekletin. Tarağın dibindeki kir ve saç kalıntılarının yumuşamasını sağlayın. Ahşap tarakları sapı yukarıya gelecek şekilde koyarsanız sudan yıpranmasını engellemiş olursunuz. Tarağın ve fırçanın dibinde birikmiş kirleri temizlemek için sabunlu bir bez veya ince, sık dişli bir tarak yardımıyla temizliği sağlayabilirsiniz. Eğer fırçanın dibindeki kirler çıkmıyorsa kürdan benzeri bir malzeme ile kolay bir şekilde kirlerden kurtulabilirsiniz. Tarak ve fırçaları temizleyerek dezenfekte edebilmek için sirke ve karbonat karışımını kullanarak tarak ve fırçalarınızın hijyenini sağlayabilirsiniz. Sirke tarak üzerinde oluşan bakterilerin de temizlenmesini sağlar.

Desenli ve renkli taraklarla saçlarınız her zaman ve bakımlı olsun. 

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri