Genital Bölge Temizliği

Genital bölge temizliği hijyen ve sağlık açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Genital bölgenin temizliği düzgün yapılmadığında kaşıntı, döküntü, yanma, batma gibi birçok sorunla başetmek zorunda kalabilirsiniz. Genital bölge temizliği sizi vajinal hastalıklardan korur.

Genital bölge temizliği nasıl yapılır?


Genital bölgenin kendine has bir koruma kalkanı vardır. Genital bölgenin yapısını bozmadan temiz tutmak çok önemlidir. Burun mukozasında olduğu gibi genital bölgede de bazı sıvılar salgılanır ve günlük temizlik yapılmadığında kötü kokulara sebep olabilir. Genital bölge hassas bir bölgedir ve enfeksiyonlara açıktır. Bu yüzden genital bölge temizliğinde hijyene çok dikkat etmek gerekir. Genital bölge temizliği için özel olarak üretilen temizleme mendilleri kullanılabilir. Bu şekilde hijyen ve kötü kokular engellenmiş olur.

Günlük pedler genital bölgeden günlük olarak salgılanan sıvının pedin içine hapsedilerek genital bölgenin ve çamaşırınızın temiz olmasını sağlar. Gün içinde belirli aralıklarla günlük pedler değiştirilir.

Ergenlik döneminden itibaren aylık düzenli olarak tekrarlayan regl kanamalarının olduğu zamanlarda da genital bölge temizliğine ayrıca önem verilmelidir. Kullanılan hijyenik pedler sık sık değiştirilerek ıslak olan bölgede mantar ve mikropların üremesi engellenir.

Ergenlik döneminden itibaren genital bölgede çıkmaya başlayan tüylerin kısaltılması da oldukça önemlidir. Fazla uzamış tüyler mikrop kapmanızı ve genital bölgede mantar oluşumunu hızlandırır. Genital bölgedeki tüylerin kısaltılması da için bir kaç farklı yöntem kullanılabilir. Tıraş yöntemi bunlardan biridir. Jilet bıçağı ile tüyler kısaltılır. Ancak jilet tüyleri kökünden almadığı için bir kaç gün içerisinde tüyler tekrar uzamaya başlar. En az haftada iki defa bu yöntemi uygulamanız gerekir. Jilet yöntemini uygularken cildinizde eksiklerin olmaması için dikkatli olmanız gerekir. Bir diğer yöntem ağda yöntemidir. Ilık ağda veya ağda bantları ile genital bölgedeki tüyler temizlenir ve uzun süre temiz kalır. Epilasyon ve lazer epilasyon aletleri ile de genital bölgede ki tüyler temizlenir. Özellikle regl döneminden önce kötü kokuların oluşmaması için genital bölge temizliğinin yapılması çok önemlidir.

Genital bölgenin sağlığı için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

• Pamuklu iç çamaşırları giymeye özen gösterin sentetik çamaşırlar terlemenize sebep olur. Genital bölgenin kuru kalması ve hava alması çok önemlidir. Pamuk yapısı itibari ile cildinizin nefes almasını sağlar.
• Dar çamaşırlar ve sıkı pantolonlardan uzak durun.
• Genital bölgenin florasını koruyan sabun ve genital bölge temizliği için üretilen şampuanlardan kullanabilirsiniz. Zararlı kimyasallar içeren ürünlerden uzak durun.
• Regl döneminde ped değişimini sık sık yapın.
• Genital bölge tüylerini düzenli olarak temizleyin.
• Tuvalet taharet sonrası mutlaka kurulanın. Islak kalan bölgede mikroplar çok çabuk üreyebilir.
• Genital bölge jelleri kullanın.
• Vajinal duş yapmayın.

Genital bölgenin sağlığı bütün bedenin sağlığını etkileyebilir. O yüzden genital bölgenin daima temiz ve bakımlı olması enfeksiyonlardan korunması oldukça önemlidir. Bu noktada sitemizde bulunan genital bölge hijyenik mendilleri işinizi kolaylaştıracaktır. 

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri