Kadın Parfümleri

Doğadaki çiçekler ve sentetik olarak üretilen esanslar ile üretilen hoş kokulara parfüm denir. Parfümün amacı kokulu esans yağları ve aromatik karışımlarla insan vücudunu güzel kokması amaçlamaktır.

Kokunun insan üzerindeki etkisi kaçınılmazdır. Güzel kokular insanları her zaman pozitif olarak etkilemiştir. Temizlik, ferahlık ve güzellik katmıştır. Estetiğe ve güzelliğe önem veren bayanlar için hoş kokmak her zaman bir avantaj olmuştur.


Parfümün tarihçesi çok eski zamanlara dayanır. Geçmişten günümüze uzanan kokulu yağlar ve esanslar daima ilgi görmeye devam etmiştir. Mezopotamya uygarlığında sümerler tarafından güzel kokan bitkilerin özleri çıkarılarak hoş kokular elde edilmiştir. Ayrıca o dönemler güzel kokuların kötü ruhları kovaladığı inancı yaygın olduğu için insanlar bulundukları çevrenin ve vücutlarının güzel kokması için çaba sarfetmişlerdir. Osmanlı döneminde de Gülhane olarak bilinen yerde gül yağı ve gül suyu üretimi yapılır ve günlük hayatta gül suyu çok yoğun olarak kullanılırdı.

Parfüm özellikleri

Eau de parfum ;Esans konsantrasyonu ham parfümden 3-5 derece düşük olmasına rağmen koku keskindir ve kalıcıdır.

Eau de Toilet; Esans içeriği en düşük parfümdür ve kalıcı değildir.

Parfume Deo spray; Koltuk altlarına uygulanan, düşük koku içeren parfümdür.

Parfum Body Lotion ; Vücut kokusudur.

En eski parfüm kaynağı güller olmuştur. Osmanlı imparatorluğu zamanında Topkapı sarayında, parfüm elde etmek için bir gül bahçesi ve gül yağı yapılan distilasyon merkezi vardır. Burada, gül yağından kremler ve parfümler yapılmaktaydı. Bir parfüm yapımında; Gül yaprakları güneş ışığı yükselmeden sabah vaktinde toplanır.

Güneş ışığı, gül yapraklarında buharlaşma yaparak kokunun yavaşlamasını sağlar, bu nedenle distilasyon merkezleri saat 10’dan sonra çiçek almazlar. Gül yaprakları çuvallara doldurularak distilasyon merkezine gelir. Distilasyon ile gülün koku özelliğini taşıyan yağı elde edilir.

Kadın parfümleri

Günümüzde kadınlar için üretilen bir çok parfüm çeşidi vardır. Zengin çeşit ve içerikleri farklı esans çeşitleri ile kadın parfümleri her zevke, cilt tipine ve her tarza uygun parfümler kadınların beğenisine sunulmuştur. Doğada bulunan her canlının kendine has bir kokusu vardır. Parfümler her kadınına kendine özgü bir koku verir. Doğadaki birbirinden güzel bitkilerin güzel kokularının harmanlanması ile elde edilen parfümler kadınların her daim güzel kokmasını sağlar. Çiçek kokulu parfümler bir çok farklı çiçekten elde edilen hoş kokular ile cazibe merkezi haline gelmenizi sağlayacaktır. Papatya, gül, orkide, zambak, nergis gibi bir çok çiçek kullanılarak birbirinden güzel kokular else ediliyor. Vanilya kokulu parfümler diğer parfümlerden farklı olarak daha cezbedici özelliği ile dünya genelinde çokça tercih ediliyor. Kalıcı parfümler uzun süre etkisini koruyarak vucudunuzda oluşacak kötü kokuları engeller. Çevrenize her daim güzel koku yaymaya devam edersiniz.

İnsan sosyal bir varlıktır. Daima insanlar içinde yaşar. Gün içinde hareketli bir yapıya sahiptir. Özellikle yaz aylarında sıcağın etkisi ile terleyerek kötü kokmaya başlarsınız. Böyle durumlarda ağır parfümler yerine daha fresh kokular yayan ve kötü kokuları engelleyerek baskılar ve güzel kokmanızı sağlar. Deodorantlar nane okaliptüs gibi bitkilerin ferah kokularını vücudumuza yayar. İlkbahar ve yaz aylarında hafif ve fresh kokular kadınlar tarafı dan çokça tercih edilir. Baskın kokuları sevenler için baharatlı kadın parfümlerini de favorileriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Parfüm kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

• Seçtiğiniz parfüm sizi yansıtsın. Her tenin kokusu farklıdır. Parfümler her tende farklı kokar. Size yakışacak parfümü bulmaya çalışın. Parfümü önce bileğinizin iç tarafına sıkarak bir kaç dakika bekleyin ve koklayın
• Cilt renginiz parfümleri kokusunu etkileyecektir. Eğer koyu bir teniniz varsa baharatlı parfümleri tercih edebilirsiniz. Eğer açık tenliyseniz çiçek kokuları size daha çok yakışacaktır.
• Parfümünüzü mevsime göre seçebilirsiniz. Yaz ve İlkbahar aylarında hafif çiçek kokulu parfümler, kışın ise kalıcı parfümler daha ideal olacaktır.
Parfümü banyodan sonra temiz bir cilde uyguladığınızda daha kolay emilim olacağı için sonuç almanız hızlanacaktır.
Parfümü abartarak sıkmak kokusunu ağırlaştırarak istediğiniz kokuya ulaşmanızı engeller.

En çok tercih edilen parfüm önerileri

Privacy women edt kadın parfüm ve deodorantlar

Emotion violet bayan parfüm ve dedorant

ROsense rose Angel bayan parfüm

Equal classıc kadın parfüm ve vücut spreyi

Caldion for women parfüm

Eyüp Sabri Tuncer vücut spreyi 

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri