Manikür ve Pedikür Ürünleri

Manikür, el ve el tırnaklarının bakımının genel adıdır. Tırnak etlerinin temizlenmesi, tırnakların törpüleyerek düzeltilmesi, tırnaklara oje sürülmesi işlemlerinin tamamı manikür olarak geçer. Pedikür ise ayak bakımına verilen işlemdir. Ayak tırnaklarının temizlenmesi, kısaltılıp törpülenmesi, oje sürülmesi, ayak nasırlarının ve topuk çatlaklarının yumuşatarak temizlenmesi pedikür işlemi olarak adlandırılır. Manikür ve pedikür işlemleri koaförler tarafından yapılabileceği gibi evde kendinizde manikür ve pedikür ürünlerini satın alarak yapabilirsiniz.


Gün içinde en fazla ellerimizi kullanırız. Temiz ve bakımlı eller her zaman daha fazla dikkat çekici özelliğe sahiptir. Ayrıca sağlık açısından da hijyenini sağlanması için el ve tırnakların bakımlı ve temiz olması büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda tırnak batması, ellerde kuruma ve çatlama, egzama problemleri gibi sorunlarla karşılaşmamak için tırnakların ve ellerin bakımının ihmal edilmemesi gerekir.

Manikür nasıl yapılır?

Manikür yapımı için ilk olarak ellerin dezenfekte edilmesi gerekir. Yıkanan temiz eller yumuşatıcı jel ile sertliği kırılan ve ılıtılan bir su içerisinde bir süre bekletilerek yumuşaması sağlanacaktır. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletilen eller daha sonra ince ucu olan bir törpü yardımıyla tırnak etlerinden arındırılır.

Bu arındırma işlemi sırasında derin bir oyma işlemi yapılması yerine, tırnağa yapışan etlerin kaldırılması esas alınmalı ve tırnağa yapışan etler yumuşak hareketlerle kazınmalıdır. Tırnak kenarından kalkan etler manikür makası ile yalnızca kalkan etler olacak şekilde, derine inmeden kesilir.

Bu işlem esnasında tırnak kenarının kanamaması gerekecektir. Etlerin alınması da tamamlandıktan sonra tırnaklar kesilmeli ya da kısaltılarak şekillendirilmelidir. Bu işlemin tamamlanması ile eller tekrardan yıkanacak ve son olarak krem ile nemlendirilecektir.

Manikür yaparken nelere dikkat edilmelidir?

1. Maniküre başlamadan önce ellerin ılık su içerisinde bir müddet bekletilmesi gerekir. Eğer tırnaklarda renk değişimi varsa suyun içerisine biraz limon sıkabilirsiniz.
2. Manikür aletlerinin kişiye özel olması çok önemlidir. Sağlık ve hijyen açısından buna dikkat etmelisiniz. Bir koaförde veya güzellik salonunda manikür yaptıracaksanız ya kendi aletlerinizi yanınızda götürün yada manikür malzemelerinin sterilize edildiğinden emin olun.
3. Manikür esnasında tırnak etleri kanarsa kolonya ile dezenfekte etmeyi unutmayın.
4. Maniküre başlamadan önce ellerin dezenfekte edilmesi mikrop kapılmasını önleyecektir.
5. Manikür sonrası eller nemlendirilerek bir süre tırnak etlerinin hava alması sağlanmalıdır.
6. Manikürün uzmanlaşmış ve güvendiğiniz kişiler tarafından yapılmasına özen gösterin.

Pedikür nasıl yapılır?

Pedikür işlemi de ayak sağlığı ve bakımı için oldukça önemli bir uygulamadır. Özellikle tırnak batması, nasır gibi problemlere pedikür işlemi çare olabilir. Ayak sağlığı için düzenli pedikür yapılması gerekir.
Peki pedikür işlemi nasıl yapılır?

Pedikür işlemine başlamadan önce pedikür malzemelerinin ve ortamın hijyenik olduğundan emin olmalısınız. Tırnaklarınızı önceden keserek pedikür işlemine hazırlayabilirsiniz. Suyun içinde bekleyen tırnaklar iyice yumuşayacağı için kesimi zor olabilir. Sonra ayaklar ılık suyun içinde bir müddet bekletilir. Ayak tırnak etlerinin ve ayaktaki ölü derinin yumuşaması sağlanır. Yumuşayan ölü deri törpüleyerek temizlenir. Pedikür malzemeleri ile tırnak etleri kesilerek temizlenir. Tırnaklar istediğiniz şekilde törpüleyerek şekil verilir. Tüm işlem bittikten sonra ayaklar ayak bakım kremi ile nemlendirilerek oje sürmeye hazır hale getirilir.

Pedikür yaparken nelere dikkat edilmelidir?

1. Pedikür yaptıracağınız ortamın hijyenik olmasına önem verin.
2. Kişisel hijyen açısından pedikür malzemelerinin kişiye özel olması gerekir. Eğer bir salonda pedikür yaptıracaksınız pedikür ürünlerinin dezenfekte edildiğinden emin olun.
3. Pedikür işlemini uzman kişilerin yaptırdığından emin olun.
4. Ayaklarınızın yumuşamasını bekledikten sonra pedikür işlemine başlayın.

Manikür ve pedikür işlemlerini ister bir salonda isterseniz de evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Kişisel hijyen açısından her şekilde manikür ve pedikür malzemelerine sahip olmanız gerekecektir. Sitemizde bulunan manikür ve pedikür ürünlerine sahip olarak el ve ayak bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Kargo Bedava
Beurer MP 100 Manikür/Pedikür İstasyonu

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri