Oda Dereceleri

Bebeğinizin sağlığı her şeyin önünde gelir. Bebeğin bulunduğu ev ortamının şartlarının onun sağlıklı yaşaması için uygun olması gerekir. Oda sıcaklığının ve nem oranının yeterli miktarda olması bebeğinizin sağlığını koruyacaktır. 


Bebeklerin vücut ısıları yetişkinlerinki gibi değildir. Sıcak veya soğuk hava değişimlerinden bebekler çok çabuk etkilenirler. Onlara uygun ortamı sağlamak ise sizin sorumluluğunuzdur.

Bebeğin yaşadığı yere ve çevre şartlarına göre sıcaklık ve nem oranı değişebilir. Ama ortalama olarak söyleyecek olursak bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığı 18-22°C olması gerekir. Odanın nem oranı ise %50 civarında olmalıdır. %40-%60 arasındaki bir değer normal kabul edilebilir. Sıcaklık ve nem oranlarının bu değerlerin altında olması aşırı kuru, soğuk ve nemsiz bir oda demektir. Bu değerlerin üstünde olması sıcak ve rutubetli bir oda demektir. İki şekilde de bebeğinizin sağlığı risk altında demektir. Bebeğiniz soğuk bir odada gece uyurken üstünü açarak üşüyebilir. Normalden sıcak bir odada da terleyerek üşütüp hasta olabilir. Bir odanın sıcaklığını sadece ortamda bulunarak anlayamazsınız. En sağlıklı sonuca ulaşabilmeniz için oda derecesi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Oda derecelerinin bir diğer adı da termometredir. Termometre kelimesini herkes bir şekilde duymuştur. Termometre sıcaklığı ölçmek için kullanılan alete verilen isimdir. Birkaç farklı termometre çeşidi vardır. Cıvalı termometre sıcaklık karşısında sıvıların hacminin değişmesine bağlı olarak ölçüm yapar. Önceden çok yaygın olarak hem oda hem vücut sıcaklığını ölçmek için kullanılırdı. Son zamanlarda, kırıldığında cıvanın zararlı etkisi ortaya çıkacağı için fazla tercih edilmemektedir.
Sıcaklığın çok düşük olduğu yerlerde ise donma sıcaklığı daha düşük olan alkollü termometreler kullanılır. Genellikle hava ölçümlerinde kullanılır.
Günümüzde en yaygın kullanılan termometre dijital termometrelerdir. Dijital termometreler hassas ölçüm yaptıkları için daha kullanışlıdırlar. Odanın sıcaklık ve nem değişimini hemen algılarlar. Bazı modellerde alarm sistemi vardır. Oda sıcaklığı istenilenden az veya çoksa alarm vererek sizi uyarır. Geniş ekranı sayesinde sıcaklık ve nem değerlerini uzaktan bakarak bile okuyabilirsiniz. Işıklı modelleri gece kullanım kolaylığı sağlar. Odanın ışığını yakmadan ısısını kontrol edebilirsiniz. Böylece odada uyuyan bebeğiniz rahatsız olmadan mışıl mışıl uyumaya devam edebilir.

En iyi sıcaklık ve nem sonuçlarını dijital oda termometresi ile elde edebilirsiniz. Çok fonksiyonlu oda derecelerini uygun fiyat ve kampanyalarla besikte.com adresinde sizin için hazırladık.

Mutlu alışverişler dileriz 

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri