Oda Kokuları

Kokunun insan üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Kokular rüyalarımız,ı hafızamızı, konsantrasyonumuzu, beynimizi etkileme özelliğine sahiptir. Kokuların canlandırıcı etkisi bizi alır geçmiş yıllardaki anılarımıza götürür. Bu noktada bulunduğumuz ortamın kokusu oldukça önemlidir.


Kokular insan psikolojisini yönlendiren önemli etkenlerden biridir. Farklı kokuların çağrışım yöntemi sayesinde dürtüsel olarak farklı ruh hallerini anıştırdıklarını ortaya koyan pek çok çalışma mevcuttur. İyi ve hoşa giden bir koku duyulduğunda bu kokuların genellikle olumlu anılarla birlikte kodlandıkları ve o anıların yarattığı ruhsal durumları kişilerin yeniden deneyimlemesini sağlandığı bilinmektedir. Aynı şekilde kötü ya da rahatsız edici bir koku etkisi altında bulunan ortamların da insanların bu kokuları kötü ya da hoş olmayan olaylarla birlikte ya da o olayların bir sonucu olarak anımsadıklarını söylemekte ve bunun da etkisi ile birlikte bahsedilen hoş olmayan olayın yarattığı ruh halinin kokuyu algılayan kişide tekrar ortaya çıkmasının ve o kişiyi rahatsız etmesinin muhtemel olduğu belirtilmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar, ortamda iyi ya da hoş bir kokunun bulunduğu durumlarda insanların psikolojik iyi olma hallerinin belirgin bir biçimde artış gösterdiğini tespit etmişlerdir. Hatta bu tespitin oranı yüzde kırk (%40) gibi ciddi rakamlara ulaşmaktadır.

ÇİÇEK KOKULARI:

Manolya, lavanta, gül, orkide, zambak, portakal, limon ve yasemin en fazla kullanılan çiçeklerden. En büyük koku ailesi. Taze ve neşeli aromalar şeklinde tanımlanırlar. Çiçekler, çiçek yaprakları, yağ ve tohumlarından elde edilir.

MEYVE KOKULARI:

Taze ve hafif kokulardır. Temel notaları bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt, portakal çiçeği. Genellikle çiçek ve şipre notaları eşlik eder. Taze ve hafiftirler.

ŞİPRE:

Kuvvetli esansların karışımından oluşurlar, kalıcı ve zengin içeriklidirler. Temel notaları ağaç, meşe yosunu, misk ve patçulidir. Bunlara genellikle çiçek ve meyve notaları eşlik eder.

ORYANTAL:

Ağır ve egzotiktir. Sıcak ve şehvet uyandırıcı esansların karışımı. Temel notaları misk, vanilya, amber, değerli ağaçlardır. Bunlara genellikle egzotik çiçek ve baharat notaları eşlik eder.

Kokular duygular üzerinde farklı etkiler de oluşturur. Bunlardan bir kaçına örnek verecek olursak;

Okaliptüs: Melankolinin, üzüntü ve endişenin dağılması.

Sandal ağacı: Derin düşünce, hayal gücünü yüksekliği.

Günlük: Olumsuz düşüncelerin, nazar enerjisinin uzaklaştırılması, sükun.

Gül: Dinginlik, huzur, sevgi.

Limon: Rahatlama, sinir yatışması.

Yasemin: Anlayış, kavrama, mistik algı.

Lavanta: Enerji, şifa, arınma.

Papatya: Arı, içten duygular, sevinç hissi.

Bulunduğunuz yerin havasını oda kokuları ile tazeleyin.

Birbirinden güzel meyve, çiçek ve okyanus kokuları ile bulunduğunuz ortamı ferahlatın. Oda kokuları sadece güzel koku vermez aynı zamanda ortama sinen kötü kokuları da yok eder. Yemek kokusu, sigara kokusu, balık kokusu gibi ağır kokuları yok etmek zordur. Odadaki halı ve koltuklara sinen kokular oldukça rahatsız edicidir. Oda kokuları değişik aromalarıyla kötü kokuları hapsederek yok eder.

Günün yorgunluğu ve stresini mis gibi deniz ve Orman havasını soluyarak atabilirsiniz. Manolya, yasemin, japon kirazı, lavanta kokuları evinizin havasını değiştirecek. Çilek, mango, mandalina, kavun kokularından oluşan meyve kokuları ile tazelenin.

Oda koku çeşitleri

Sprey şeklinde olan oda kokuları kokuyu odaya eşit olarak dağıtır. İstediğiniz yere spreyleyebilirsiniz.

Aparatlarla odanın belirli bir köşesine koyarak belirli aralıklarla otomatik fıslayarak koku yayar.

Damlama sistemi

Çubuklu oda kokuları

Evde iş yerinizde zevkinize uygun oda kokularını satın alarak istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 

Eyüp Sabri Tuncer Gizli Bahçe Bahar Tazeliği 500 ml
Ürün Seçenekleri

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri