Oto Koltuğu & Ana Kucağı

Hamilelikle birlikte bebek hazırlıkları başlar. Alışveriş listeleri hazırlanır. Hemen olmasa bile ana kucağı ve oto koltukları da mutlaka alınması gereken malzemeler arasında yerini alır. Doğumdan hemen sonra bu iki ürüne de ihtiyacınız olacak. Tabi ana kucağı ve oto koltuğu alırken rastgele bir ürünü gidip almanız uygun olmayabilir. Size ve bebeğinize uygun ürünü seçebilmeniz için biraz araştırma yaparak fikir sahibi olmanız gerekecek. Ana kucağı ve oto koltuğu çok ucuz ürünler olmadığı için ;


Acaba ana kucağı ve oto koltuğu almam gerekir mi? Kaç yaşına kadar kullanabilirim? Ana kucağı ve oto koltuğunun ne gibi özellikleri var? Ana kucağı ve oto koltuğu alırken nelere dikkat edilmelidir? gibi sorulara cevap bulmanız gerekebilir. Birçok ebeveynin kafasında beliren bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. Umarım kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye yardımcı oluruz.

Ana kucağı ve oto koltuğu kullanımı gerekli midir?

En can alıcı soru bu olsa gerek. Evet kesinlikle gereklidir. Özellikle bebeklerimizin güvenliği ve sağlığı her şeyden daha önemlidir. Yapılan araştırmalar ve tecrübeler göstermiştir ki özellikle araç içinde emniyet kemeri hayat kurtarıyor. Minik bebeklerimizi kucağımızda taşımak ve yetişkinler için düzenlenen araç içi emniyet kemerini bağlamak hiç güvenli değildir. Düşük hızla yapılan kazalarda bile birçok hasar meydana gelebilir. O yüzden bebek ve çocukların güvenliği ve koruması düşünülerek üretilen ana kucağı ve oto koltuğu kullanımı azami derecede önem kazanıyor. Yeni doğan bebeklerin ergonomisine göre düzenlenen ana kucağı ve biraz büyüdükten sonra sadece araç içinde kullanabileceğimiz oto koltukları bebeklerimizin boyuna ve kilosuna göre düzenlenmiştir. Bebeklerimize sadece araçta değil evimizde de konfor ve koruma sağlayan ana kucakları ihtiyaç anında kurtarıcımız olacak.

Ana kucağı ve oto koltuğu almanın gerekliliğinin bir nedeni de kanunlarımızda yasal zorunluluk olmasından dolayıdır. Avrupa Birliği uyum yasaları gereği 2010 yılından bu tarafa 135 santimden kısa 36 kilogramdan hafif çocukların oto koltuğu ve ana kucağı ile arabada seyahat etmeleri zorunluluğu getirilmiştir. Bu kuralı uygulamayan ailelere trafik cezası yazılıyor.

Ana kucağı ve oto koltukları kaç yaşına kadar kullanılabilir?

Ana kucağını doğduğu andan itibaren hem evde hem araç içinde özelliklerine göre 0-12 ay arasında kullanabilirsiniz. Ev tipi ve araç tipi ana kucağını 13 kilograma kadar kullanabilirsiniz. Yaklaşık 12 ayın sonunda veya daha önce oto koltuğuna geçmeniz gerekecek. Oto koltukları bebeğin çocuğun kilosuna göre gruplandırılmışdır. Grup 0, Grup 1, Grup 2, Grup 3 şeklinde ayrılmışlardır.

Grup 0 : Bu kategorideki oto koltukları 12 ay ve 13 kilograma kadar kullanabileceğiniz gruptur. Yeni doğan bebeklerin oturtulması doğru olmadığı için yatar vaziyette veya 45 derecelik açı ile taşınmaları gerekir.

Grup 1: Bu kategoride 1 yaştan 4 yaşa kadar kullanılabilen oto koltuklarıdır. 9 -18 kilogram arasındaki çocukları kapsıyor.

Grup 2: Bu kategorideki oto koltukları 15 - 25 kilogram arasındaki 3-5 yaş aralığındaki çocuklar için tasarlanan oto koltuklarıdır.

Grup 3 :22- 36 kilogram arasındaki 6-12 yaş aralığındaki çocukları kapsıyor. Genellikle oto koltuğu yükselticileri bu kategoriye giriyor.

Piyasadaki ürünleri incelediğinizde ayrı ayrı kategoride üretilen ürünler olduğu gibi 2 veya 3 kategoriyi bünyesinde barındıran modelleri de görürsünüz. Kafanıza yatan, cebinize uyan model hangisi ise onu tercih edebilirsiniz.

Oto koltuğu ve ana kucağının belli başlı özellikleri nelerdir?

En önemli özellikleri bebek ve çocukların güvenlikleri düşünülerek üretilmelidir.

5 nokta emniyet kemeri
Darbe emici süngerler
Kol dayama desteği
Baş ve boyun koruyucu destek
Sırt ve oturma kısmında yumuşak pedler
İsofix
Kaza anında kademeli yavaşlatma özelliği
Ana kucaklarında taşıma sapı sallanma titreşim ve sabit kalma özelliği
Arabaya sabitleme aparatı

Ana kucağı ve oto koltuğu alırken nelere dikkat edilmelidir?

Oto koltuğu alırken bebeğinizin kilosuna göre seçim yapmalısınız. Emniyet kemer sisteminin olması çok önemlidir. 5 noktalı emniyet kemer sistemi ile çocuğunuz her zaman daha güvende olacaktır oturma ve sırt dayama kısmınında extra pedli minderlerinin olması ve uyuduğunda bebeğin başının sağ sola düşüp boynunun ağrımaması için baş dayama desteğinin olması bebeğinizin konforu için önemlidir. Bebek uzun süre oturmak zorunda kaldığı seyahatlerde rahat etmezse bir daha oto koltuğuna oturmak istemeyebilir ve size de zorluk çıkartır. Bu yüzden bebeğinizin rahat edebileceği bir oto koltuğu seçmelisiniz.

Bebeğinize uygun seçtiğiniz oto koltuğunun otomobilinize de uyan bir model olduğundan emin olmalısınız. Kurulumu pratik sizi yormadan monte edebileceğiniz bir ürün olması hayatınızı kolaylaştıracaktır. İsofix desteği olan ürünlerin kurulumu daha kolay ve güvenlidir.

Ana kucağı seçerken dikkat etmeniz gereken önemli bir noktada kolay taşınabilir olmasıdır. Ana kucağını sık sık taşımanız gerekebilir odadan odaya yer değiştirebilirsiniz. Bu yüzden hafif bir ürün işinizi kolaylaştıracaktır. Ana kucakları genellikle 3-5 kg arasındadır. Çok nadir daha ağır olan modellerde var. Bizim tavsiyemiz hafif ürünleri tercih etmeniz.

Ana kucağı evde fazlaca yer kaplayabilir. Büyük ürünlerdir. Hatta almama gerek var mı diye bile düşünürsünüz. Elbette ana kucağını alın, yalnız kolay katlanan bir model tercih edin. Kullanmadığınız zamanlarda katlayıp bir köşeye koyabilirsiniz.

Ana kucağı ve oto koltuğu besikte.com ile artık daha kolay... Bir çok seçkin markanın kaliteli ürünleri sitemizde sizleri bekliyor. KALİTENİN VE GÜVENİN ADRESİ besikte.com... 

Sevi Bebe Yeni Eko Ana Kucağı Bel Desteği - Gri
Ürün Seçenekleri
Sevi Bebe Anakucağı Örtüsü - Mavi Yıldızlı
Ürün Seçenekleri
Sevi Bebe Ana Kucağı Bel Desteği - Mavi
Ürün Seçenekleri
Kargo Bedava
Babyhope BH-5120 Ana Kucağı ve Taşıma - Kırmızı
Ürün Seçenekleri
Sevi Bebe Ana Kucağı Örtüsü - Lacivert Puanlı
Ürün Seçenekleri
Kargo Bedava
Sunny Baby 9048 Trendfix Oto Koltuğu 9-36 Kg - Lacivert
Ürün Seçenekleri
Puanti Mambow Sallanabilir Anakucağı - Kırmızı
Ürün Seçenekleri

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri