Oyun Hamuru Oyun hamurları çocuğun elleriyle sıkıp bırakarak, yuvarlayıp açarak şekiller yapacağı rengarenk yumuşak kıvamdaki oyuncaklardır. Oyun hamuru ile oynamak geçmişten beri eğlenceli bir aktivite olmuştur. Tabii önceden bu kadar gelişmiş oyun hamurları yoktu. Bizim küçüklüğümüz de çamurdan oyuncaklar yaparak oynardık. Değişik şekiller yapıp kurutmak inanılmaz keyif verirdi. Çamurla oynadığımız zamanlarda annemizin hamur yoğurmasını beklerdik. Ellerimiz yapış yapış olsa da o hamurla oynamak için sabırsızlanıyorduk. Oyuncak sektörünün gelişmesi ile çocukların bu ihtiyaçları rengarenk oyun hamurları ile karşılanmaya başlamıştır. Tabii günümüzdeki çocuklar çok daha şanslılar. Rengarenk oyun hamurları ile ellerine yapışmadan istedikleri şekli vererek yaratıcı düşüncelerini ortaya çıkarabiliyorlar. Çamurla oynayan çocuklar her ne kadar keyif alsalar da değişik şekiller üretebilselerde akşam olduğunda ellerinde çatlamalar meydana geliyordu. Ve bazı sıkıntılar yaşıyorlardı. Oyun hamurları üreten firmalar çocuklara zarar vermeyen kimyasal madde içermeyen hammaddeler kullanarak çocukların oyun keyfini sürdürmelerine yardımcı oluyorlar. 


Birçok anne çocuğuna oyun hamuru ile oynatmanın gerekliliğine inansa da kafalarının bir köşesinde acaba oyun hamurlarının faydası olduğu gibi zararları da var mıdır düşüncesi oluşabiliyor. Oyun hamurunun çocuğun gelişimine olan faydalarını sayarak yazımızda başlayabiliriz

Oyun hamuru ile oynamanın faydaları nelerdir? 

Oyun hamuru ile oynamak çocukların ince motor kaslarının gelişimini sağlamaktadır. Okula başlayan çocuğunuzun kalem ve makas tutmasını kolaylaştıracak yazı yazmasına katkı sağlayacaktır. Okul öncesi eğitimi almamış çocuklara 1. Sınıf öğretmenleri oyun hamuru oynamalarını tavsiye ediyorlar. Çocuklarını okula başlamadan önce oyun hamurları ile oynatarak hem eğlenceli vakit geçirmesini sağlar hem de el kaslarının gelişmesine yardımcı olarak okul hayatını rahat geçirmesini sağlamış olursunuz. 
Oyun hamuru ile oynamak çocukların hayal güçlerini geliştirir. Çocuğun iç dünyasının yansımasını görebilirsiniz. Hayal ettiği her şeyi oyun hamuru sayesinde gerçeğe dönüştürebilir. Böylece daha özgür düşünerek kararlarını kendisi verme becerisine erişebilir. 
• Çocuk oyun hamuru ile yaptığı figürlerle başarı duygusunu güçlendirir. Yapacağı başka işler de kendine güveni gelir ve girişken davranarak sorumluluk alma becerisini üstlenir. 
Oyun hamurundan hayvan figürleri, taşıtlar, ev, pasta malzemeleri, sayılar, harfler, meyveler, ağaçlar gibi birçok faaliyet yaparak öğrenmesine katkıda bulunabilir. Bu sayede el-göz koordinasyonunu da geliştirmiş olur. Çocuk her ürettiği yeni malzeme de başarı duygusunu tadarak üretken olmanın keyfine varır ve sürekli yeni şeyler üretmek için çaba da olur. Bu da çocuğunuzun düşünme yetisini geliştirmesine katkı sağlar. 
Oyun hamurlarını bireysel oynayacağı gibi arkadaşlarıyla bir grup oluşturarak da farklı fikirler ortaya atarak oynayabilirler Arkadaş ortamında oynadığı oyunlardan zevk alarak çocuğun sosyalleşmesine katkı sağlamış olursunuz. Aynı şekilde çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz güzel bir aktivitedir. Oyun hamurları sizde çocuğunuzla birlikte değişik figürler yaparak ona kendi fikirlerinizi de söyleyebilirsiniz. Çocuklar aileleri ile birlikte yaptıkları her şeyden iki kat daha fazla zevk alırlar. 
Oyun hamuru ile oynamak çocuğu sakinleştirir ve rahatlatır. Özellikle duygularını ifade edemeyen duygusal çocuklarda Oyun hamurunu sıkıp bırakmak farklı şekillerde oyun hamurlarıyla oynamak onlara rahatlatacaktır. Oyun hamuru ile oynayan çocuğun konsantrasyonu artarak öğrenme becerileri de üst seviyeye çıkaracaktır. Kendini stresten arındırmış, rahatlamış olan çocuğun akademik başarısı da önemli ölçüde değişecektir. Oyun hamurunu çocuğunuza 2 yaşından itibaren oynaması için verebilirsiniz. Ancak çocuğunuzun yaşı itibari ile mutlaka sizin gözetimimiz de oyun hamurları ile oynamasına izin verin. Basit şekilde şekiller yaparak kalıplar yardımıyla oyun hamurlarından oynayabilirler. 3 yaşından sonra gelişmiş oyun hamurları ile oynayarak kendisi hayal gücünü kullanarak istediği figürü yapabilir. Oyun hamuru ile oynamak çocuğa zarar verir mi? 
Ebeveynlerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de oyun hamurunun zararı var mıdır sorusu dur. Her oyuncaktan dikkat etmeniz gereken hususlara oyun hamuru alırken de dikkat etmeniz gerekiyor. Çin'den ithal edilen taklit ürünler kanserojen maddeler içerebilirler. O yüzden içeriğini bilmediğiniz sağlık konusunda güvenmediğiniz hiçbir ürünü çocuğunuza vermemelisiniz. Ancak bilindik markaların CE sertifikalı ürünleri çocuğunuzun sağlığı düşünülerek üretilmiştir. Oyun hamurlarının hammaddesinde kullanılan malzemelerde çocuğun sağlığına zarar verecek maddeler kullanılmaz. Bilindik markaların güvenilir sertifikalı ürünlerini alarak kullanmanızda hiçbir sıkıntı yoktur. Ancak yine de çocuğunuzun oyun hamurlarını ağzına almasına yutmasına izin vermemelisiniz. Oyun hamuru alırken nelere dikkat edilmelidir?
İlk önce dikkat etmeniz gereken biraz önce de söylediğimiz gibi içeriğindeki malzemelerin kimyasal içerikli olmaması gerekir. Güvenilir markaları tercih etmeniz bu açıdan güzel olacaktır. Oyun hamurunun yumuşaklığı, kıvamı, ele yapışmaması ve hemen kurumaması gibi özelliklere de dikkat ederek oyun hamurlarını almalısınız. Birbirinden güzel oyun hamurları seçkin markaların sunumu ile besikte.com adresindeHasbro Playdoh çalışkan buldozer ve kepçe ile çocuğunuz inşaatların mimari olsun. Hasbro oyuncu ahtopot ile rengarenk kolları hareket eden ahtopotla arkadaş olsun. Rengarenk 4 lü oyun hamurları ile yaratıcılığını kullanarak kendi kafasındaki özgür düşüncelerini serbest bıraksın.Uygun fiyat ve kampanyaları kaçırmamak için takipte kalın. Ürünlerimizi incelemeden karar vermeyin... 

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri