Prebiyotik ve ProbiyotiklerBağırsaklarımız ikinci beynimiz gibidir. Bağırsak sağlığı bütün vücudu etkiler. Bu önemi belirtmek için ölüm de, yaşam da bağırsaklarda başlar denilmiştir. Bağırsaklarımızın işlevini düzgün yapabilmesi için yararlı bakterilere ihtiyacı vardır. Beslenme şeklimiz ve kullanılan antibiyotikler bağırsakların düzenini bozabilir. Sağlıklı yaşamın birinci koşulu sağlıklı beslenmedir. Aşırı yağlı ve şekerli gıdalar bağırsak florasını bozar, ishal ve kabızlık gibi sıkıntılar doğurur. Yine enfeksiyonel hastalıklar için kullandığımız antibiyotikler zararlı bakterileri yok ederken yararlı bakterileri de yok ederek bağırsak flora dengesini bozar. Böyle durumlarda kullanacağımız probiyotik ve peribiyotikler imdadımıza yetişir.Peki nedir bunlar ve ne işe yarar kısaca bilgi verelim. 


Probiyotik, vücut tarafından kullanılan bir canlı mikro organizmadır. Bunların içinde vücuda faydalı bakteriler vardır. Vücutta birçok yerde kullanılır. Özellikle bağırsakların düzeninin sağlanması açısından faydalıdır. Çünkü bağırsakların faydalı bakterilere ihtiyacı vardır.. Süt, yoğurt, ayran, kefir, turşu gibi fermente gıdaların içinde bulunur. Özel olarak üretilmiş probiyotik takviyeleri vardır. 
Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir? 
• İshal, kabızlık, bağırsak iltihabı gibi sıkıntılarla bozulan bağırsak florasının dengesini sağlar.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir.
• Gaz problemlerini rahatlatır.
• Şişkinlik ve hazımsızlık için önerilir.
• Laktoz toleransını aza indirir.
• Rotavirüs, kolon ve mesane kanserine karşı koruyucudur.
Probiyotik alırken sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz. Nasılsa probiyotik alıyorum istediğimi yiyebilirim şeklinde düşünürsek sonuç alamayız. 

Prebiyotikler, canlı organizma değildir. Sindirilmeyen besin bileşenlerinden oluşurlar. Buğday, muz, soğan, sarımsak, pırasa, enginar gibi yiyeceklere bulunduğu gibi özel olarak üretilen Prebiyotikler de mevcuttur. 
• En önemli faydaları probiyotiklerin etkisini artırmalarıdır.
• Dışkı hacmini artırırlar.
• Yararlı bakterilerin artmasına ortam sağlarken zararlı bakterilerin azalmasına da yardımcı olurlar.
Probiyotiklerin prebiyotiklerle kullanılması daha faydalı olacaktır. 

Evinizden çıkmadan temin edebileceğiniz probiyotik ve prebiyotik takviyelerini sizin için sitemizde hazırladık. Mutlu alışverişler... 

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri