Prematüre Giyim

Prematüre, bebeğin beklenen doğum tarihinden en az 3 hafta önce doğmasıdır. Yani 37.haftadan önce doğan bebeklere prematüre bebek denir. Prematüre bebek bakımı yeni doğan bebeklerin bakımından daha zordur. Daha küçük ve hassas oldukları için ayrıca özen göstermeniz gerekir. Prematüre bebekler doğduktan sonra bir müddet hastanede bakımları devam eder. Eve taburcu olduktan sonra prematüre bebeğin bakımı tamamen ebeveynlerin sorumluluğundadır. Prematüre bebek bakımında beslenme, cilt bakımı, vücut ısısını koruma, uyku düzenini sağlama gibi bir çok konuda hassasiyet göstermeniz gerekir.


Prematüre bebeklerin bakımı hakkında bilmeniz gereken en önemli şey onların mikroplara karşı aşırı duyarlı olmalıdır. Bağışıklık sistemleri henüz güçlü değildir ve bu konuda ekstra dikkatli olunması gerekir. Ellerinizi sık sık yıkayın ve ona dokunurken ellerinizin hijyenik olduğundan emin olun. Bebeğinizi kirden tozdan, evcil hayvan döküntülerinden mikroplardan korumak için evinizi temiz tutun. kamuya açık kalabalık yerlerde bulunmamasına dikkat edin. Sigara dumanına maruz kalmamasına özen gösterin.

Prematüre bebeklerde cilt altındaki yağ tabakası henüz gelişmediği için vücut ısısını koruyamazlar. Vücut ısılarında ani düşmeler yaşayabilirler. Prematüre bebekler yeni doğan bebeklere göre daha çok üşürler. Prematüre bebeklerin vücut ısılarını koruyabilmek için kıyafetlerinin tam üzerine göre olmasına ve bebeklerin vücutlarını sarmasına dikkat etmelisiniz. Prematüre bebeklerin vücutlarında açık kalan bir bölüm onların üşümelerini sebep olur. Elleri ayakları ve baş kısmının uygun kıyafetlerle kapatılmasına özen göstermelisiniz. Yeni doğan bebeklerin ciltlerinin ne kadar hassas olduğunu biliyoruz. Prematüre bebeklerin cildi ise onlardan daha hassastır. Onlara dokunmak bile cesaret ister. O yüzden prematüre bebeklerin kıyafetlerinin pamuklu olması onları sıcak tutması ve ciltlerinin nefes alabilmesi, kızarıklık ve tahriş gibi problemlerden korunabilmesi açısından önemlidir. Pamuklu ve yumuşak kumaşlar prematüre bebeğinizin vücudunu özenle sararak rahat etmesini sağlar.

Önceden bırakın prematüre bebek kıyafetini yeni doğan bebek kıyafetleri bulmak bile oldukça güçtü. Bebekler çoğunlukla kundak içinde büyürlerdi. Günümüzde anne bebek sektörünün gelişmesi ile prematüre bebekler için özel olarak kıyafetler üretiliyor. Prematüre bebeklerin hassasiyetleri gözönüne alınarak dikilen kıyafetler minik bebeğinizin tam üstüne göre uyumlu oluyor.

Sevi bebe tulumları prematüre bebekler için özel olarak hazırlamıştır. En ince ve yumuşak pamuklu kumaş kullanılarak prematüre bebeklerin rahatı ve sağlığı ön plana alınmıştır. Prematüre bebeğinizin hassas vücuduna gönül rahatlığı ile giydirebilirsiniz. Prematüre bebeğinizin temizlik ve hijyeni ne ayrıca özen göstermeniz gerekir. Bu yüzden kıyafetlerini sık sık yıkamanız şart. Sevi bebenin prematüre tulumlarını ister elinizde ister makinede 40° de yıkayabilirsiniz. Kaliteli kumaşı sayesinde çekme ve solma yapmaz. Bebeğiniz, yeni doğan bebek boyutlarına gelene kadar kullanabilirsiniz.

Prematüre bebeklerin bakımını yaparken kıyafetlerinin yanında oda sıcaklığını da dikkat etmeye çalışmalısınız. Oda sıcaklığının 24-25 derece civarında tutmak için bir oda termometresi bulundurabilirsiniz. Prematüre bebeğin ateşini ölçmek için ateş ölçer de bulundurmanızda fayda vardır.

Prematüre bebek kıyafetlerinin kolay giyilebilir ve temizlenebilir olması çok mühimdir. Minik bebeğinizin sağlığı için hijyene dikkat etmeniz gerekecek. Prematüre bebeklerin kıyafetlerini sık sık yıkayabilmeniz için kolay giydirilip çıkarılabilmesi önemlidir. Prematüre bebekleri rahatsız etmeden giydirebilmeniz için kıyafetler önden çıtçıtlı olarak tasarlanmıştır. Prematüre bebek kıyafetleri %100 pamuk dokusu ile bebeklerinizin cildine tam uyum göstererek alerji ve kaşıntı yapmaz. Bebeğiniz, prematüre bebek kıyafetlerinin yumuşak dokusu ile huzurlu bir şekilde mışıl mışıl uyusun. 

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri