Varis Çorabı

Bu yazımızda bir çok insan için sorun oluşturan varisler ve varis problemini rahatlatmak için kullanılan varis çorapları hakkında bilgi vereceğiz.
Varis nedir ve neden oluşur?
Varis çorabı nedir ve ne işe yarar?
Varis çorabını kimler giyer?
Varis çorabının özellikleri nelerdir?
Varis çorabı nasıl giyilir?

Gibi herkesin merak ettiği konulara açıklık getirmeye çalışacağız.

Varis nedir ve neden oluşur?


Varis, derinin hemen altında görebileceğiniz şişmiş bükülmüş damarlardır. Deri altında mavi ve mor renkli damarların görünmesine neden olur. Başlangıçta damarların genişlemesi ile şişlikler görünsede varis bulguların artması ile büyük damar toplanmaları ve damar çatlamaları oluşabilir. Bu durum görüntü olarak kötü olmasının yanında gün içinde oldukça ağrı yaşamanıza da sebep olabilir.

Varis birden çok faktör sebebi ile oluşabilir. Bunlardan bazıları, gebelik, şişmanlık, uzun süre ayakta kalma, doğum kontrol hapları ve hormon tedavisi, kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörlerdir.

Varis çorabı nedir ve ne işe yarar?

Varis çorabı, bacağında varis olan kişilerin ağrılarını hafifletecek, günlük hayatta onlara kolaylık sağlayacak sıkı ve uzun çoraplardır. Varis çorabı ödem, flebit, trombaz gibi venöz hastalıkların gelişmesini engellemek için tasarlanmış özel çoraplardır. Varis çorapları rahatlatıcı etki sağlarlar. Varis kaynaklı bacaklardaki ağrıyı hafifletmek için kullanılırlar. Varis çoraplarının bir yararı da kan dolaşımını düzenleyici etkisinin olmasıdır. Bacaklarda kan dolaşım bozukluğu veya zayıflığı varsa doktorunuz varis çorabı giymenizi önerebilir. Özellikle ameliyatlarda sonra pıhtı atmasını önlemek ve ödem oluşumunu engellemek için varis çorabı oldukça etkilidir.

Varis çorabını kimler giyer?

• Bacaklarında varisleri olan kişiler
• Varis tedavisi planlanan kişiler
• Yeni ameliyat olmuş kişiler
• Uzun süre yatakta kalanlar ve bacaklarını hareket ettiremeyenler
• Uzun süre ayakta çalışanlar ve yolculuk yapanlar
• Hamile kadınlar
• Uzun süre uçak yolculuğu yapacak kişiler

Varis çorabı nasıl giyilir?

Kullanılışı: Varis çoraplarını sabah yataktan kalkmadan önce giyilir. Çoraplar topuğa kadar ters çevirilir ve bilekten yukarı doğru yavaşça giyilir. Çorapların giyilmesi ve çıkarılması çok itinalı yapılmalıdır. Çoraplar kimyevi maddelerden korunmalıdır. Yıkanışı: Çorabı ters çevirdikten sonra beyaz sabun ile ılık suda çitilemeden yıkanır. Kesinlikle sıcak su, deterjan ve çamaşır makinesi kullanılmaz. Varis çorapları katiyen sıkılmaz. Bir havlu üzerinde oda sıcaklığında tutulur.

Varis çorabı özellikleri nelerdir?

Diz altı ve diz üstü varis çorapları özellikle bayanların sıkça kullandığı türden olan külotlu varis çorapları ve hamile bayanların kullanımı tavsiye edilen türden olan hamile varis çorapları dır. 

Basınca Göre Varis Çorapları

Burada basınçtan kasıt çorabın ayaklarınızı sıkma oranı varis yoğunluğuna göre belirlenen çorap basınçları ile damarların vücuda geri itilmesini sağlamaktadır. Lakin çok ilerlemiş varisleriniz yoksa yüksek basınç çorap kullanmanız sadece size zorluk çıkarmaktan başka bir işe yaramaz. Varis çoraplarında en önemli nokta çorabın basıncıdır. Varis çorabının basıncına mutlaka doktorunuzun karar vermesi gerekir.
Dinlendirici hafif basınçlı çoraplar : ayak ve bacaklarda hafif ödem ve ağrı şikayetlerinde önlem amacıyla kullanılır.
Orta basınçlı varis çorapları : bacaklarında varis problemi olanlar, varis tedavisi görenler, bacaklarında ki venlerde pıhtı oluşmuş kişiler ve hamileler için önerilir.
Yüksek basınçlı varis çorapları bacaklarında varisleri bağlı yara açılmış olanlara tavsiye edilir.
Anti emboli varis çoraplar ameliyat öncesi ve sonrası pıhtı oluşum riskini azaltmak için kullanılır.

Kadınların %80 erkeklerin %40ında hayatlarının bir bölümünde varis problemi oluşma olasılığı çok yüksektir. Kademeli basınçlı çorapların giyilmesi günlük hayatı kolaylaştıracak bir unsurdur. Sizde doktorunuza danışarak almanız gereken varis çorabını tespit ederek sitemizi ziyaret edip alışverişinizi kolaylıkla ve güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Kalite ve uygun fiyatın adresi besikte.com

Luxor Külotlu Varis Çorabı 805 No:1
Ürün Seçenekleri
Luxor Dizüstü Varis Çorabı 804 No:2
Ürün Seçenekleri
Luxor Dizaltı Varis Çorabı 803 No:2
Ürün Seçenekleri

Kaçırılmayacak Fırsat Ürünleri